Własna sauna w ogrodzie – czy warto się na nią zdecydować?

Sauna w domu czy w ogrodzie staje się coraz bardziej popularna. Niegdyś, ze względu na dość wysoki koszt, nie była oczywistym wyposażeniem, teraz jednak decyduje się na nią coraz więcej osób. Nie każdy ma miejsce na saunę w domu, dlatego wielu klientów rozważa opcję postawienia sprzętu na zewnątrz. Jaki jest jej koszt i na który wariant powinieneś się zdecydować?

Sauna ogrodowa – czy warto?

Sauna ogrodowa to niezwykła atrakcja dla posiadaczy ogrodów. Kąpiel w ciepłej, przyjemnej wodzie, związana jest z niesamowitymi właściwościami leczniczymi. Decydując się na takie rozwiązanie możesz zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także samopoczucie. Stworzenie własnego SPA na świeżym powietrzu to doskonały pomysł zarówno na letni, jak i zimowy okres.

Gdzie postawić saunę?

Sauna domowa lub ogrodowa? To, na którą opcję się zdecydujesz, zależy m.in. od tego, czy dysponujesz odpowiednim miejscem. Sauna w domu jest rozwiązaniem wygodnym, bowiem wygodnie używać ją w każdej porze roku. Pamiętaj jednak, że do jej stworzenia będziesz potrzebować całego pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest więc umiejscowienie sauny w ogrodzie.

Sauna ogrodowa sama w sobie stanowi ozdobę. Dostępne obecnie modele wyglądają bardzo estetycznie. Jeśli więc nie masz odpowiedniego miejsca w przestrzeni domowej, śmiało możesz postawić ją na zewnątrz i cieszyć się możliwością skorzystania z jej cennych właściwości w każdej porze roku.

Sauna w ogrodzie – czy wymaga pozwolenia?

Jeśli sauna ogrodowa nie jest większa niż 35m2 prawdopodobnie nie będziesz potrzebować pozwolenia na budowę. Dobrze jednak zweryfikować, czy postawienie sauny w ogrodzie jest zgodne z decyzją o warunkach zabudowania lub też planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli zdecydujesz się na saunę większą niż 35m2 pozwolenie będzie konieczne. Wniosek należy złożyć w urzędzie miasta bądź gminy.

Rodzaje sauny ogrodowej

Możliwości jest kilka, na którą z nich warto się więc zdecydować? Do najpopularniejszych rozwiązań należy:

  • sauna parowa – wyposażona w niej piec, który pozwala zachować temperaturę na poziomie 45-55°C. Posiada również generator pary wodnej, wykorzystywany często przy aromaterapii.
  • sauna fińska – czyli sauna sucha. Temperatura, które w niej panuje, jest znacznie wyższa niż w saunie parowej. Oscyluje wokół 100-120°C. Sauna sucha wykonana może być z zewnątrz z drewna, jej środek jest jednak wyłożony płytkami lub kompozytem,
  • sauna infrared – typ sauny, która wykorzystuje promienniki podczerwieni. Dzięki temu nagrzewane jest tylko ciało, nie pomieszczenie. Temperatura osiąga 60°C.

Ci, którzy chcą stworzyć prawdziwe domowe SPA, mogą zdecydować się na dokupienie dodatkowych rozwiązań. Jednym z nich jest prysznic, w którym możesz wykąpać się tuż po zakończeniu sesji w saunie. To niezwykle wygodna opcja, jeśli jednak znajduje się ona nieopodal domu – nie jest konieczna.

Kolejnym udogodnieniem może być także jacuzzi, które idealne uzupełni strefę relaksu. Rozwiązanie to nie należy oczywiście do najtańszych. Jeśli jednak dysponujesz odpowiedniej wysokości gotówką i możesz pozwolić sobie na większy wydatek – nie zastanawiaj się. Z pewnością docenisz możliwość odprężenia na własnym podwórku.

Obowiązkowe wyposażenie sauny ogrodowej

Każda sauna ogrodowa wymaga odpowiedniego źródła ogrzewania. Standardowym rozwiązaniem jest piec elektryczny bądź też tradycyjny. Wszystko zależy od tego, jaki typ sauny wybierzesz. W przypadku modelu infrared piec nie jest potrzebny – źródłem grzania są bowiem promienniki podczerwieni.

Aby sauna ogrodowa działała bezpiecznie, niezbędnym elementem wyposażenia jest przewód dymowy. Nie zapominaj również o wentylacji, która zapewni odpowiedni mikroklimat. Stwórz strefę wypoczynkową w postaci ław, na których będziesz mógł się położyć i odprężyć.

Gotowa sauna ogrodowa – ile kosztuje?

Jaki jest koszt sauny ogrodowej? Cena zależy od jej powierzchni, typu, materiału, z którego została wykonana oraz udogodnień dodatkowych. Najtańszym rozwiązaniem jest model na podczerwień o prostej konstrukcji. Taka sauna w ogrodzie kosztuje od 6 tys. złotych wzwyż.

Rozwiązaniem droższym są warianty beczkowe, których koszt wynosi nawet do 14 tys. złotych. Najbardziej kosztowne są jednak sauny o konstrukcji domku, których cena dochodzi do 35 tys. złotych. Jeśli chcesz nieco zaoszczędzić, możesz sprawdzić ofertę saun ogrodowych używanych.

Jak zbudować saunę ogrodową?

Jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności, możesz zdecydować się zbudować saunę samodzielnie. Najpierw musisz jednak znaleźć odpowiednie, równe podłoże, wylać fundamenty lub zdecydować się na deski tarasowe.

Następnym zadaniem jest wybór materiałów. Najczęściej wybieranym do budowy sauny jest cedr, sosna lub świerk. Ponadto należy ocieplić wnętrze pomieszczenia, np. włóknem szklanym, postawić ściany wewnętrzne, paroizolację i piec. Wymagane jest również poprowadzenie przewodów elektrycznych.

Budując saunę ogrodową samodzielnie możesz zaoszczędzić aż do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jaki materiał wybierzesz. Twoje marzenie o saunie jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli jednak brakuje Ci gotówki na jej kupno – nie musisz rezygnować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *