PIT 2023 a ulga na dzieci. Co mówią regulacje prawne?

Wraz z tegorocznymi zmianami polskiej polityki podatkowej rząd wprowadził zapiski dotyczące podniesienia kwoty wolnej od podatku. Jak ustalono, duża część Polaków zapłaci mniejszą stawkę podatku PIT, co przełoży się z kolei na ograniczenie możliwości skorzystania z różnorodnych ulg. Przeczytaj, w jaki sposób nowe przepisy wpływają na politykę prorodzinną Polaków.

Polski Ład wprowadził ograniczenia w kwestii ulg

Na początku bieżącego roku nastąpiła nowelizacja ustawy o podatku PIT, która wprowadziła zmiany w sposobie rozliczania kwoty wolnej od podatku. Aby zostać zwolnionym z konieczności opłacenia podatku dochodowego, podatnik powinien zarobić w skali roku nie więcej niż 30 000 złotych brutto.

Warto jednak pamiętać, że brak obowiązku zapłaty podatku wiąże się z utratą niektórych ulg w rocznym zeznaniu podatkowym. Z sytuacją taką spotkają się osoby, które pobierają m.in. ulgę rehabilitacyjną, termomodernizacyjną czy internetową.

W jaki sposób można uzyskać ulgę prorodzinną?

W przypadku ulgi na dzieci sytuacja ta wygląda nieco inaczej. Osoby składające zeznanie PIT, w którym zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty ulgi, nadal mają możliwość ubiegania się o dodatkowe środki. Podatnicy mają prawo otrzymać różnicę pomiędzy kwotą przysługującego odliczenia a faktyczną kwotą, która została uwzględniona w składanym zeznaniu podatkowym.

PIT 2023 rozliczony może zostać zarówno za pośrednictwem strony rządowej, jak i programu do rozliczeń, który udostępniony zostanie na początku nadchodzącego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *