Sposoby na oszczędzanie w dobie rosnącej inflacji – poznaj kilka wskazówek

Jak przewidują analitycy, nadchodzące miesiące nowego roku przyniosą Polakom kolejne podwyżki cen. Szczyt inflacji dopiero przed nami, a Twoje domowe oszczędności uległy już znacznemu skurczeniu? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak każdego miesiąca w łatwy i szybki sposób możesz odłożyć niewielką kwotę pieniędzy, która z biegiem czasu przerodzi się w pokaźną sumę.

Jak oszczędzać w dobie inflacji? Pomyśl nad zmianą swoich nawyków

Podstawową kwestią, która pomoże Ci w skutecznym zaoszczędzeniu gotówki, jest regularność i konsekwencja w podejmowaniu działań. Chcąc zdobyć dodatkowe środki, warto zastanowić się nad zmianą swoich dotychczasowych nawyków poprzez wprowadzenie drobnych zmian, dzięki którym unikniesz zbędnych wydatków.

1.     Wyznacz sobie cele

Najlepszym sposobem na oszczędzenie dodatkowej gotówki jest wyznaczenie sobie konkretnych, realnych do spełnienia celów, które będą mobilizowały Cię do rozsądnego zarządzania comiesięcznym budżetem. Warto jednak pamiętać, że zamiast składania nieco bardziej wyimaginowanych, często wieloletnich deklaracji, lepszym rozwiązaniem może okazać się określenie kilku mniejszych celów finansowych, które będziesz mógł zrealizować w przeciągu nadchodzących miesięcy.

Przykładem takiego celu może być wyjazd podczas nadchodzących wakacji. Zakładając, że koszt całej wycieczki oscyluje w granicach 4000 złotych, przez pierwsze 6 miesięcy musiałbyś odkładać 667 złotych. Jeżeli jednorazowa wpłata takiej kwoty wydaje Ci się zbyt obciążająca, warto zastosować Metodę Małych Liczb, dzieląc sumę na kolejne 4 tygodnie lub 30 dni.

2.     Pamiętaj o planowaniu miesięcznego budżetu

Efektywne oszczędzanie powinno bazować na odpowiednim planowaniu. Chcąc zyskać dodatkową gotówkę, warto rozpocząć miesiąc od skrupulatnej analizy nadchodzących wydatków. Rozpiskę możesz zrobić na zwykłej kartce papieru lub w wygodnej wersji elektronicznej, np. za pomocą narzędzi typu Excel.

Podziel swoje wydatki na kilka głównych sekcji – opłaty za mieszkanie, raty pożyczek lub kredytów, składki oraz dodatkowe należności, np. karnet na siłownię, edukacja czy zajęcia pozalekcyjne. Opłacając wydatki pierwszej potrzeby oraz nadchodzące zobowiązania finansowe, zyskasz wgląd w pozostałą sumę oszczędności, którą możesz rozdysponować na nadchodzący miesiąc.

3.     Wypatruj atrakcyjnych promocji

Jak zawarto w raporcie udostępnionym na platformie portfelpolaka.pl, ponad połowa Polaków przeznacza na jedzenie od 500 do 1000 złotych miesięcznie. Kolejna grupa ankietowanych przyznała, że suma wydawana przez nich na same zakupy spożywcze to najczęściej 1001-2000 złotych w skali miesiąca. Nic jednak dziwnego – eksperci notują kolejne podwyżki żywności, które podczas nadchodzącej wiosny mają dodatkowo poszybować w górę.

Chcąc zaoszczędzić gotówkę na codziennych zakupach spożywczych, warto wypatrywać atrakcyjnych, często nawet kilkudziesięcioprocentowych obniżek cen artykułów. Duża część marek oferuje obecnie aplikacje na urządzenia mobilne, dzięki którym każdego dnia możesz wygenerować nowy, indywidualny rabat na różnorodne produkty gospodarstwa domowego.

Narzędzia typu cashback to z kolei doskonałe rozwiązanie dla osób, które preferują zakupy drogą online. Usługa ta pozwoli Ci na częściowy zwrot pieniędzy, które przeznaczyłeś na pokrycie opłaty za zamówienie elektroniczne.

Twój budżet ucierpiał w związku z panującą inflacją? Zwiększaj swoje oszczędności prostymi, sprawdzonymi sposobami

Efektywne gromadzenie niewielkich sum to doskonały sposób na pokrycie celów, które wyczekiwane były wcześniej nawet długimi latami. Chcąc skutecznie zaoszczędzić pieniądze, warto konsekwentnie trzymać się swoich założeń – skumulowana wówczas kwota może Cię miło zaskoczyć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *