Dramatyczny wzrost cen aut. Czy Polaków stać na kupno nowego samochodu?

Średni koszt nowego samochodu we wrześniu 2022 roku w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł o 17,2%, jednak wydatki są zazwyczaj jeszcze większe. Jest to spowodowane inflacją, która wpłynęła na wszystkie koszty, związane z finansowaniem pojazdu leasingiem lub kredytem.

Sytuacja na rynku jest dynamiczna – w sierpniu 2022 roku średni ważony koszt samochodu z salonu był aż o 6,6 tys. zł niższy niż we wrześniu. Ceny rosną już od kilku lat – miała na to wpływ zarówno pandemia, brak półprzewodników, jak również wzrost kosztów produkcji, wynikający z nowych inwestycji oraz kryzys związany z wojną w Ukrainie.

Nie ma wątpliwości, że podwyżki nadal będą miały miejsce. Jest to związane z inflacją oraz osłabieniem złotego. Co więcej, w ciągu najbliższego roku ceny samochodów wzrosną prawdopodobnie o kolejne 20%.

Choć wysokość wynagrodzenia w ciągu roku wzrosła o 14,5% nadal jest to wzrost niewspółmierny do ceny samochodów. W nawiązaniu do wrześniowej, średniej ceny sprzedaży, aby kupić nowy samochód należałoby przeznaczyć 34 pensje miesięczne, czyli aż o 3 więcej niż w 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *