Ile kosztują nas usługi subskrypcyjne i jak ograniczyć koszty?

Na przestrzeni lat coraz więcej marek zdecydowało się na świadczenie usług i sprzedaż produktów w modelu subskrypcyjnym, w którym jednorazowy koszt został zastąpiony przez płatność miesięczną – klient posiada dostęp do przedmiotu transakcji tak długo, jak decyduje się uiszczać dany „abonament”. Jakie są największe zalety i wady produktów w modelu subskrypcyjnym? Czy rozwiązanie to zawsze się opłaca? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego model subskrypcyjny cieszy się niesłabnącą popularnością?

Wśród najważniejszych przyczyn dużego zainteresowania usługami świadczonymi w modelu subskrypcyjnym, warto wymienić przede wszystkim dwa czynniki – relatywnie niską cenę za miesięczny dostęp do usługi względem produktu kupowanego „na stałe” oraz możliwość rezygnacji z usługi w dowolnym momencie (oraz ewentualnego powrotu do niej w późniejszym terminie). Jeśli uznamy, że dany produkt bądź usługa przestały spełniać nasze oczekiwania, możemy z niej zrezygnować i zdecydować się na konkurencyjny pakiet.

Które branże najchętniej korzystają z modelu subskrypcyjnego?

Strategia świadczenia usług w oparciu o subskrypcje przyjęła się doskonale w szeroko rozumianej branży „on demand” (ang. na życzenie). Rozwiązanie to rewelacyjnie sprawdza się w sektorze streamingu video oraz audio, bibliotek on-line, gier komputerowych, a nawet programów biurowych.

W przypadku branż „wypożyczających” dobra kultury, użytkownik uiszcza stałą, miesięczną opłatę, niezależnie od częstotliwości, z jaką korzysta on z dostępnej bazy multimediów. Różnicę tę widać doskonale w przypadku zestawienia kosztów dostępu do portali streamingowych z cennikiem marek, świadczących usługę wypożyczenia konkretnego filmu – cena za jednostkowe wypożyczenie waha się w pomiędzy 5 a 20 zł, podczas gdy dostęp do Netflixa, HBO Max czy Disney+ wynosi od 20 do 30 złotych w skali miesiąca.

Podobna zależność jest doskonale zauważalna również w przypadku bibliotek online (np. Legimi) czy platform gamingowych (Xbox Game Pass czy PlayStation Plus). Marki te każdego miesiąca uzupełniają swój asortyment o relatywnie nowe tytuły, których cena detaliczna waha się w przedziale od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Subskrypcja w biznesie staje się standardem

Korzyści biznesowe, związane z modelem subskrypcyjnym, doceniły również korporacje, zajmujące się tworzeniem oprogramowania oraz świadczenia usług dla biznesu. Przykładem takiego rozwiązania są m.in. nowe pakiety Microsoft Office 365, składający się ze standardowych programów biurowych, jak i przestrzeni do gromadzenia danych w chmurze, z których użytkownik może korzystać w modelu rocznym bądź miesięcznym.

Trend ten nie ominął również bardziej specjalistycznego oprogramowania, takiego jak systemy do obróbki zdjęć. Coraz więcej wiodących marek decyduje się wycofać produkty płatne jednorazowo (bądź ograniczać zawarte w nim funkcje czy wsparcie producenckie) na rzecz comiesięcznej opłaty, zapewniającej m.in. wsparcie 24/7, dostęp do dodatkowych modułów czy zniżki na kolejne usługi.

Czy subskrypcja jest tańsza?

Choć przytoczone powyżej przykłady różnią się zarówno branżą, jak i zakresem usług czy ceną, łączy je jeden, niezwykle istotny aspekt – zapewnienie klientowi pełnego dostępu do danej usługi za przystępną kwotę, stanowiącą zaledwie ułamek jego nominalnej wartości. Warto mieć jednak na uwadze, że rosnąca popularność usług subskrypcyjnych sprawia, że comiesięczne wydatki na poczet dostępu do tychże usług może z łatwością osiągnąć kilkaset złotych.

Skalę wydatków, związanych z dostępem do usług subskrypcyjnych, prezentuje zestawienie opublikowane pod koniec ubiegłego roku na portalu Geekweb.pl, przygotowane przez analityków Picodi.com. Eksperci zestawili ceny pięciu najpopularniejszych subskrypcji rozrywkowych:

  • Netflix (streaming filmów)
  • Prime Video (streaming filmów)
  • Spotify (streaming muzyki)
  • Xbox Game Pass (biblioteka gier komputerowych)
  • Scribd (baza e-booków, audiobooków i podcastów).

Zestawienie pokazało, że dostęp do piątki powyższych usług kosztował pod koniec ubiegłego roku 33,75 euro (ok. 160 zł) – wynik ten oznacza, że miesięczne abonamenty pochłaniają ok. 3,3% średniego wynagrodzenia. Zmierzony rezultat plasuje Polskę w tańszej części świata – zarówno pod względem rzeczywistej ceny abonamentów, jak i stosunku wysokości cen do zarobków.

Jak ograniczyć wydatki na poczet subskrypcji?

Choć cena przytoczonych powyżej usług subskrypcyjnych może wydawać się niewielkim ułamkiem standardowego wynagrodzenia, koszty te mogą znacząco wzrosnąć w sytuacji, gdy korzystamy z płatnych pakietów biurowych, nawigacji czy programów graficznych. Aby zredukować comiesięczne wydatki tego rodzaju, warto rozważyć kilka fundamentalnych kroków:

Przejście na darmowe zamienniki

Jeśli specyfika naszej pracy nie wymagają od nas zaawansowanych pakietów biurowych czy graficznych, warto zapoznać się z najpopularniejszymi aplikacjami open source. Narzędzia te zapewniają bardzo dobrą kompatybilność z plikami pochodzącymi z profesjonalnego oprogramowania, w zupełności odpowiadając na potrzeby mniej wymagających użytkowników.

Rotacja posiadanymi subskrypcjami

Jednym z największych problemów, związanych z użytkowaniem aplikacji subskrypcyjnych, jest ich niekompletna i stale zmieniająca się oferta. Problem ten jest szczególnie widoczny w przypadku platform video – prawa do części tytułów często zmieniają właściciela, skłaniając użytkowników do wykupienia dostępu do kolejnej platformy.

Jednym ze sposobów na ograniczenie wydatków związanych ze streamingiem jest żonglowanie posiadanymi dostępami, zmieniając je co jakiś czas celem obejrzenia interesujących nas premier czy dodanych seriali. Rozwiązanie to może przynieść nam setki złotych oszczędności w skali roku.

Roczny dostęp zamiast miesięcznego

Jeśli jesteśmy pewni, że chcemy związać się z daną platformą na dłużej, warto sprawdzić, czy oferuje ona możliwość wykupienia rocznego dostępu, płatnego z góry. Rozwiązanie to jest zazwyczaj o kilkanaście procent tańsze niż wariant comiesięczny – zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć np. na przetestowanie innego pakietu usług.

Mądre zarządzanie subskrypcjami wspiera domowy budżet

Wygaszanie nieużywanych subskrypcji, testowanie okresów próbnych i szukanie darmowych zamienników najpopularniejszych programów to rozwiązania, które pomagają nam ograniczyć rolę usług subskrypcyjnych w naszym domowym budżecie. Gorąco zachęcamy do rozsądnego gospodarowania posiadanymi zobowiązaniami, wiążąc się wyłącznie z tymi, które rzeczywiście wykorzystujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *