Jak zbudować kampervana? Mobilny dom na kółkach dla miłośników turystyki motorowej

jak zbudować kampervana

Nie da się ukryć, że caravaning zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Wielu Polaków zaczęło szukać sposobów na pogodzenie obowiązków życia codziennego z długimi, zagranicznymi podróżami. Zastanawiasz się nad zainwestowaniem w kampervana? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, planując budowę własnego kampera.

Marzysz o budowie kampervana? Zacznij od ustalenia swojego budżetu

Przed przystąpieniem do przeglądania ofert sprzedaży kamperów zastanów się, jakim budżetem dysponujesz. Przyszły dom na kołach powinien bowiem spełniać Twoje niezbędne potrzeby – oszacuj więc, jaką kwotę planujesz przeznaczyć na budowę kampera, dostosowując poszczególne etapy jego modernizacji do założonych na początku celów.

1.     Wybór odpowiedniego modelu pojazdu

Budowa wymarzonego kampervana zaczyna się od wyboru odpowiedniego samochodu. Decydując się na inwestycję, jaką jest dom na czterech kołach, należy postawić na model pojazdu, który jak najlepiej sprosta Twoim wymaganiom. Obecnie na rynku dostępne są egzemplarze dostawczaków, które różnią się zarówno rozmiarami, jak i stanem technicznym – pamiętaj, że im lepsza kondycja samochodu, tym mniejsze ryzyko ewentualnych awarii czy kolizji.

Po jakie modele samochodów najchętniej sięgają miłośnicy caravaningu? Najpopularniejsze pojazdy, które przerabiane są na kampery, to m.in. małe vany (VW T3 czy VW T4) oraz takie czterokołowce, jak Fiat Ducato czy Peugeot Boxer.

Pamiętaj, że późniejsze planowanie przestrzeni uzależnione będzie od tego, jaki model samochodu wybierzesz. Osoby, którym zależy na zagospodarowaniu miejsca na łazienkę i toaletę wewnątrz kampera, zdecydują się na większe modele. Miłośnicy podróży, dla których auto będzie stanowiło głównie środek transportu, a nie miejsce do spania, mogą zdecydować się z kolei na pojazd o mniejszych gabarytach.

2.     Dokładne porządki

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac remontowo-konserwacyjnych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz vana, należy dokładnie przygotować cały pojazd, przeprowadzając gruntowane porządki. Nie wahaj się pozbyć zbędnych elementów wyposażenia, które wpływałyby na finalny gabaryt samochodu. Powierzchnia karoserii, szczeliny, fotele, podłogi – pamiętaj o dokładnym uprzątnięciu każdego kąta.

3.     Pierwsze przeróbki

Kiedy Twój pojazd został już przygotowany do prac remontowych, nadchodzi czas na skompletowanie niezbędnych materiałów i narzędzi. To, jakich przeróbek będziesz musiał dokonać w swoim vanie, zależy w dużej mierze od jego kondycji.

W przypadku ubytków lakierowych zainwestujesz najpewniej w nieco bardziej specjalistyczne produkty, np. wypełniacze i farby antykorozyjne. Nie zapominaj także, że każda z powierzchni samochodu potrzebuje innych praktyk – skompletuj więc różne rodzaje przyrządów, które pomogą Ci w jak najsprawniejszej modernizacji kampervana.

4.     Dobieranie mebli i akcesoriów

Wiesz już, jakie funkcje powinien spełniać Twój pojazd kempingowy? Jednym z najważniejszych etapów podczas remontu kampervana jest przeróbka jego wnętrza. Krok ten potrafi być również niezwykle czasochłonny – skompletowanie idealnych szafek, blatów, infrastruktury sanitarnej, łóżka i pozostałych akcesoriów nie należy bowiem do najłatwiejszych zadań. Warto pamiętać, że montowane systemy meblowe powinny posiadać odpowiednie wymiary, aby umożliwiały one funkcjonalne wykorzystanie pozostałej przestrzeni.

Wyzwanie stanowić może także montaż niezbędnych sprzętów elektrycznych, które potrafią przynieść ogromny komfort podczas długiej podróży. Oprócz podstawowych urządzeń, jakimi są m.in. lodówka czy kuchenka kempingowa, sporym udogodnieniem jest również klimatyzacja.

Interesujesz się caravaningiem? Zbuduj wymarzonego kampera z pomocą profesjonalistów

Bywa, że początkowe plany budżetowe szybko ulegają zmianie. Podczas remontu kampervana może się bowiem okazać, że konieczne jest wdrożenie dodatkowych, nierzadko dość kosztowych modyfikacji, które sprawnie uszczuplają zebrane oszczędności. Osoby, które nie chcą tracić czasu na samodzielną przeróbkę pojazdu na kampervana, chętnie decydują się więc na usługi firm zewnętrznych. Specjaliści oferują kompleksową pomoc w przebudowach samochodów, modernizując je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z caravaningiem? Nie zwlekaj dłużej i już dzisiaj zacznij poszukiwania swojego wymarzonego pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *