Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Garść porad dla najemców

Restrykcyjne rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie udzielania kredytów hipotecznych sprawiły, że wiele osób, które planowały zakup własnego mieszkania, musiało odłożyć tę decyzję na później. Ogromna zapaść na rynku kredytów hipotecznych doprowadziła do zwiększonego zainteresowania wynajmem. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, korzystając z przysługujących lokatorowi praw? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie z zachowaniem wymaganych procedur?

Decydując się na wynajęcie mieszkania, warto pamiętać o garści uniwersalnych wytycznych i wskazówek dotyczących zarówno etapu samego oglądania dostępnych na rynku ofert, jak i samych oględzin lokalu, po których następuje zawarcie umowy. O czym należy wiedzieć, przystępując do kolejnych etapów wyboru wymarzonego mieszkania?

Oglądanie aktualnych ogłoszeń

Jednym z kluczowych kryteriów atrakcyjnego z perspektywy najemcy mieszkania jest bezproblemowy dojazd lub niewielka odległość od pracy, uczelni bądź ważnych sklepów i punktów usługowych. Warto zapoznać się również z opiniami na temat bezpieczeństwa czy infrastruktury danego osiedla.

Istnieje również szereg kwestii, które warto poruszyć już podczas wstępnych oględzin ogłoszenia w sieci. Warto skontaktować się z ogłoszeniodawcą i wyjaśnić wszelkie ewentualne wątpliwości w zakresie całkowitego kosztu najmu (czynsz do administracji, rachunki za media czy ewentualna kaucja), jak również stanu technicznego i wyposażenia mieszkania, jak również możliwości mieszkania ze zwierzętami.

Pierwsza wizyta w mieszkaniu

Umówione oględziny to doskonała okazja na zapoznanie się ze stanem faktycznym danego mieszkania. Należy porównać go z informacjami zawartymi w ogłoszeniu, poświęcając szczególnym uwagę na stan ścian, sufitów, podłóg, dywanów i mebli – należy również przetestować znajdujące się w mieszkaniu sprzęty AGD i RTV oraz armaturę kuchenną bądź łazienkową. Najemca powinien sprawdzić także oświetlenie oraz stolarkę okienno-drzwiową.

Oprócz gruntownych oględzin wyposażenia całego mieszkania, warto poruszyć z jego właścicielem kwestię ewentualnych przeróbek lokalu (wymiana mebli i sprzętów, odświeżenie kolorów ścian), jak również proces zgłaszania ewentualnych usterek – szczególnie tych, których usunięcie spoczywa na samym właściciele. Wiarygodni wynajmujący często udostępniają również kontakt do ostatniego najemcy.

O czym należy pamiętać przy podpisaniu umowy?

W przypadku podjęcia decyzji o podpisaniu umowy najmu, należy ustalić z właścicielem kilka istotnych kwestii, związanych zarówno z dopełnieniem niezbędnych formalności natury prawnej, jak i ochroną swoich interesów przed ewentualnymi nieusprawiedliwionymi roszczeniami. O jakie aspekty należy zadbać w pierwszej kolejności?

Najistotniejszą kwestią jest sporządzenie i zapoznanie się z umową najmu, która powinna zawierać wszystkie niezbędne dane osobowe oraz prawa i obowiązki obu zainteresowanych stron. Warto podkreślić również, że najemca może wnioskować do właściciela o okazanie dokumentów, które poświadczą jego prawo własności do danego lokalu.

Zastanawiając się, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, warto sporządzić stosowny protokół przekazania zdawczo-odbiorczego. Dokument ten powinien uwzględniać stan faktyczny wyposażenia mieszkania wraz ze stosowną dokumentacją fotograficzną, która pomoże wyjaśnić ewentualne niejasności. Należy również pamiętać, aby wszelkie ponoszone koszty (np. na poczet kaucji) były wnoszone drogą elektroniczną, uzyskując w ten sposób stosowne potwierdzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *