Zmiany w programie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak uniknąć zapisu do PPK?

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych wszedł w życie już w 2019 roku. Choć spora część pracowników zrezygnowała wówczas z dokonywania wpłat w ramach PPK, za niespełna trzy miesiące znowu będą musieli dostarczyć oni specjalną deklarację z prośbą o wykluczenie z uczestnictwa z programu. Jakie zmiany czekają nas nadchodzącą wiosną?

Pierwszy autozapis przypadnie już w kwietniu

Jak zapisano w Ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych, pracodawcy co cztery lata zobowiązani są do przeprowadzania autozapisu pracowników do PPK – pierwsza taka sytuacja miała miejsce w 2019 roku, kolejna przypada na nadchodzący kwiecień. Warto także pamiętać, że pracodawca powinien poinformować zatrudnionych o planowanym autozapisie – obowiązek ten powinien zostać spełniony nie później niż przed końcem lutego.

Jakie osoby obejmuje tegoroczny autozapis? Do PPK przystąpią automatycznie pracownicy w wieku pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, którzy zdążyli złożyć w 2019 roku stosowną deklarację z prośbą o rezygnację z programu, jednak ze względu na wprowadzone zmiany, muszą oni ją ponowić.

Jak zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Choć PPK wydaje się stanowić całkiem rozsądny system oszczędzania, duża część pracowników decyduje się na wypisanie z programu, chcąc zyskać tym samym wyższą pensję. Z uczestnictwa w PPK zrezygnować można w dowolnym momencie. Aby tego dokonać, pracownik powinien skierować odpowiednie pismo do samego pracodawcy lub uprawnionego specjalisty z działu kadr.

Etykiety:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *