Bezrobocie w Polsce wzrosło. Jak wyglądają statystyki?

Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS bezrobocie w Polsce wzrosło o 0,1 procent w porównaniu z grudniem 2022. Obecnie brak zatrudnienia wynosi 5,5 procent. Od lutego 2021 roku stopa bezrobocia była na coraz mniejszych poziomach, dlatego w nowym roku możemy mówić o zwrocie w statystykach.

Bezrobocie w Polsce wzrosło pierwszy raz od 12 miesięcy

Polski rynek pracy rośnie w siłę. Ubiegły rok, pierwszy raz od 2016 roku, nie wykazywał wzrostu bezrobocia. Ta sytuacja zmieniła się w styczniu 2023 roku, kiedy procentowy przyrost bezrobotnych zmienił się z 5,4% do 5,5%. Warto jednak podkreślić, że bezrobocie ma cykliczny charakter, jak zauważają eksperci, przy prawidłowej koniunkturze wiosenne miesiące przyniosą poprawę statystyk.

Należy podkreślić, że bezrobocie w styczniu 2023 roku jest znacząco niższe niż w styczniu 2022 – wówczas wynosiło ono o 1% więcej, czyli 6,5%. Wskaźnik ten miarowo spadał od marca.

GUS podał również w jaki sposób bezrobocie wyglądało w poszczególnych województwach. W grudniu 2022 najniższe zaobserwowano w Wielkopolsce (2,9%), na drugim miejscu uplasował się Śląsk (3,7%), na podium zmieściło się również województwo lubuskie (4,4%). Najmniej osób aktywnych zawodowo mieszka w województwie podkarpackim (stopa bezrobocia wynosi tam 8,8% ), warmińsko-mazurskim (8,7%) oraz lubelskim (8,7%).

Według raportu Eurostatu bezrobocie w Polsce jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Jak wynika z danych z listopada 2022 roku wspólnie z Niemcami uplasowaliśmy się na drugim miejscu, niższe bezrobocie zanotowały jedynie Czechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *