Własne mieszkanie poza zasięgiem Polaków. Skąd biorą się tak wysokie ceny nieruchomości?

Nie jest to tajemnicą, że Polska od wielu lat walczy z niesłabnącymi brakami mieszkaniowymi. Jak szacują eksperci, pod koniec ubiegłego roku w kraju brakowało nawet 1,5 miliona mieszkań. Choć młodzi Polacy marzą o zakupie nieruchomości na własność, nie mogą sobie oni na to pozwolić w obliczu panującej sytuacji gospodarczej.

Deficyt mieszkaniowy stale się pogłębia

Jak się okazuje, brak lokali oraz szalejąca w ostatnich latach inflacja nie są jedynymi powodami wysokich cen nieruchomości. Po najeździe Rosji na Ukrainę duża część uciekających uchodźców trafiła do Polski, wskutek czego na naszym rynku mieszkaniowym braki nasiliły się. Eksperci szacują, że w pierwszym miesiącu od rozpoczęcia wojny, liczba publikowanych ogłoszeń dotyczących wynajmu lokali mogła zmniejszyć się nawet o ponad 60 procent.

Nawet 45% młodych Polaków w wieku od 24 do 34 lat nadal mieszka z rodzicami

Obecnie młodzi, pracujący Polacy coraz częściej decydują się na mieszkanie z rodzicami lub współdzielenie lokalu z innymi osobami w celu poszukiwania oszczędności. Do sytuacji tej dostosowują się także wynajmujący – bazują oni na trendzie tzw. microlivingu, proponując nawet 4, 5 lub 6 małych, często zaledwie kilkumetrowych pokoi w jednym mieszkaniu.

Czy sytuacja na polskim rynku nieruchomości ulegnie w nadchodzącym czasie poprawie? Eksperci przyznają, że zatrzymanie dalszego wzrostu cen mieszkań jest prawdopodobne w okresie najbliższych kilkunastu miesięcy. Zaznaczają oni jednak, że jakiekolwiek konkretne przewidywanie jest w obecnym momencie bardzo trudnym zadaniem.

1 komentarz

  1. Blog domowy says:

    Bardzo trafny artykuł! Niestety wysokie ceny mieszkań są dla wielu nie do pokonania..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *