Właściciele nie chcą wynajmować mieszkań

Choć pustych mieszkań w Polsce nie brakuje, właściciele niechętnie udostępniają je obcym lokatorom. Ponadto wielu chętnych nie stać na opłacenie kosztów wynajmu i czynszu, a jednocześnie ich dochody są zbyt wysokie, aby mogli skorzystać ze wsparcia gminy.

Problem z wynajmem mieszkań istnieje, co potwierdza zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich, jak i media. Wiele mieszkań stoi pustych, zwłaszcza te, które zakupione zostały w celach inwestycyjnych. Nie przynoszą więc dochodów właścicielom, jednocześnie nie spełniając potrzeb najemców. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego właściciele mieszkań boją się wynajmu?

Przyczyną tej sytuacji jest rozbudowana, ustawowa ochrona praw najemców i niedostateczna ochrona praw właścicieli. Potencjalni wynajmujący mają obawy przed lokatorami, którzy nie będą opłacali mieszkania, ani spieszyć się z jego opuszczeniem. Skutek – w takiej sytuacji to właściciel musi z własnej kieszeni ponieść wszystkie koszty. Straci nie tylko dochód, ale także możliwość korzystania z nieruchomości. Oczywiście może dochodzić swoich praw, jednak jest to zarówno długotrwałe, jak i czasochłonne.

Właściciele mieszkań najbardziej obawiają się wynajmowania nieruchomości rodzinom z dziećmi, samotnym matkom i ojcom – mają oni najmniejsze szanse na podpisanie umowy, podobnie jak seniorzy i osoby niepełnosprawne. Są oni objęci najwyższą ochroną przed eksmisją. Sytuacja ta niekorzystna jest dla obu stron, jednak na tę chwilę nie ma jednoznacznego rozwiązania, które pozwoliłoby zadbać zarówno o interes wynajmującego, jak i najemcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *