WIĘCEJ ŻYWNOŚCI SIĘ MARNUJE NIŻ IMPORTUJE. SZOKUJĄCE DANE Z UNII EUROPEJSKIEJ

Import żywności do krajów Unii Europejskiej sięga rzędu 140 milionów ton. Co zatrważające marnowanych jej jest kilkanaście milionów ton więcej. To niezwykle ciężka sytuacja, zwłaszcza w dobie kryzysu klimatycznego oraz nieustannie rosnących cen jedzenia.

Według raportu „No Time To Waste”, najwięcej odpadów żywnościowych gospodarstw rolnych. Jest to aż 89,8 mln ton, czyli 53%. Na kolejnych, niechlubnych pozycjach znajdują się gospodarstwa domowe (32,5 mln ton, czyli 21%), przetwarzanie (15,4 mln ton, czyli 10%), usługi gastronomiczne (10,5 mln ton, czyli 7%) oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna (5,3 mln ton). Proceder marnowania żywności należy ograniczyć. Globalne podejście do wprowadzania rozwiązań mogłoby umożliwić redukcję marnowania żywności aż do 50%.

Marnowanie żywności jest jednym z powodów zwiększonej konsumpcji, a co za tym idzie – wzrostu cen produktów spożywczych. Ludzi coraz częściej nie stać na kupno zdrowej, pełnowartościowej żywności. Kupują jej więc mniej lub stawiają na gorszą jakość. Negatywny wpływ marnowania jedzenia skutkuje m.in. wzrostem ilości śmieci, przyspieszeniem zmian klimatycznych oraz ogromnymi stratami energetycznymi. Każdy z nas ma wpływ na ograniczenie niechlubnego procederu. Warto więc zajrzeć do własnej lodówki i zamiast kupować nowe produkty zużyć te, które znajdują się w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *