Sieć komórkowa Play pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął postępowanie przeciwko operatorowi sieci komórkowej Play, spółce P4. Powodem wszczętych działań jest procedura karania klientów utratą rabatu za e-fakturę w wysokości 5 zł, jeśli nie uiścili oni w terminie opłaty za abonament bądź pozostałe części składowe rachunku.

Jak działa rabat za e-faktury?

Klienci sieci Play, którzy zrezygnowali z otrzymywania comiesięcznych faktur w formie papierowej i opłacali należności w wyznaczonym terminie, mogą liczyć na 5 złotych rabatu względem podstawowej wysokości rachunku. Należy podkreślić jednak, że zgodnie z regulaminem, prawo do obniżenia rachunku mogło zostać utracone w przypadku, gdy abonent nie opłacił poprzedniej faktury w ustalonym terminie.

Rabat można ponownie uzyskać w miesiącu kolejnym względem tego, w którym rachunek został zapłacony na czas. Niezależnie od aktualnego „statusu” nadanego rabatu za e-fakturę, firma Play mogła doliczać do rachunku ustawowe odsetki za opóźnienie.

Dlaczego wszczęto postępowanie przeciwko Play?

Paweł Chróstny, prezes UOKiK, wskazuje jednak, że procedury te mogą nie być zgodne z obowiązującymi przepisami. „Utrata rabatu za nieopłacenie faktury w terminie ma charakter kary umownej. Tymczasem, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, przedsiębiorcy mogą zastrzegać tego rodzaju sankcje jedynie w przypadku zobowiązań niepieniężnych. Dlatego wszcząłem postępowanie przeciwko P4” powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes.

UOKiK uważa, że taka praktyka może godzić w interes zbiorowy konsumentów, a karanie abonentów, którzy nie opłacili terminowo faktury, następuje podwójnie. Co więcej, operator odnosi wymierną korzyść – nie udzielając rabatu za e-fakturę w dalszym ciągu nie dostarcza klientom jej papierowego odpowiednika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *