Shopee wycofuje się z polskiego rynku

Zakończenie działalności platformy Shopee na polskim rynku stanowi w ostatnich dniach gorący temat wśród internautów. Jak przekazano za pośrednictwem mediów społecznościowych, od 13 stycznia 2023 roku klienci nie będą mogli złożyć już nowych zamówień. Przedstawiciele marki przyznają jednocześnie, że firma planuje skupić się na rozwoju potencjału biznesowego w Azji, Ameryce Południowej oraz Ameryce Środkowej.

Shopee notuje ogromne straty

Eksperci szacują, że firma Shopee przeznaczyła na reklamę swojej marki ponad 50 mln złotych. Ogromna kwota, która miała pomóc w promocji platformy, okazała się nie przynieść zadowalających efektów. „Wprawdzie firma pozyskiwała nowych klientów, którzy robili zakupy na próbę, ale wielu z nich nigdy już nie wróciło” przyznaje Agnieszka Górnicka, prezes agencji badawczej Inquiry.

Zdaniem specjalistów marka nie zrozumiała zasad, które funkcjonowały do tej pory na polskim rynku e-commerce. Agnieszka Górnicka zauważa, że Shopee powielało wzorce stosowane na rynkach azjatyckich, które w przypadku polskich internautów okazały się niewystarczająco zachęcające.

Marka kończy współpracę z innymi krajami europejskimi

Polska to niejedyne państwo, w którym marka zawiesza swoją działalność. W ostatnich miesiącach platforma zniknęła także z rynków takich krajów, jak Argentyna, Kolumbia, Chile oraz Meksyk.

Jak wyjście Shopee z polskiego internetu wpłynie na rankowanie pozostałych witryn e-handlowych? Jak przyznają eksperci, zdominowanie polskiego rynku przez Shopee, w obliczu silnych, funkcjonujących od lat konkurentów, wydawało się stanowić mało prawdopodobny scenariusz. Pomimo obecności dużej liczby platform e-commerce, polscy internauci najczęściej stawiają bowiem na sprawdzone, długo prosperujące witryny, takie jak Allegro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *