Setki milionów euro na wsparcie polskich uczelni

Jak zapowiedziano w ostatnich tygodniach, nawet 700 mln euro może trafić do polskich uczelni wyższych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny. Unijne środki zostaną przeznaczone na wdrażanie perspektywicznych przedsięwzięć, które wpłyną na rozwój takich obszarów kształcenia, jak cyfrowa transformacja czy potrzeby gospodarki zielonej.

Program Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny stawia na nowoczesną dydaktykę

Małgorzata Lelińska, dyrektorka departamentu funduszy unijnych i edukacji cyfrowej Konfederacji Lewiatan, dodaje: „Należy postawić na inwestycje w kształcenie kadr uczelni, w tym wykorzystanie nowoczesnych metod dydaktycznych, kształtowanie kompetencji cyfrowych, umiejętności na rzecz zielonej transformacji, projektowania uniwersalnego, przedsiębiorczości i komercjalizacji efektów badań naukowych”.

Warto także zaznaczyć, że środki wesprą szkolnictwo wyższe w procesie uruchamiania krótszych form kształcenia, które dopasowane zostaną do bieżących potrzeb rynku pracy. Jak dodają eksperci, program będzie koncentrował się również na takich problemach, jak przedwczesne rezygnowanie z oferty edukacyjnej na polskich uczelniach wyższych.

Zmiany w szkolnictwie wyższym już w pierwszym półroczu 2023 roku

Według zapowiedzi konkursy i projekty finansowane z perspektywy 2021-2027 uruchomione zostaną w pierwszej połowie nadchodzącego roku. Program czeka nadal co prawda na akceptację Komisji Europejskiej, jednak według doniesień ma to nastąpić jeszcze przed końcem grudnia 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *