Przedsiębiorcy zachęcają do płatności gotówkowych. Jakie są tego powody?

W ostatnich tygodniach media społecznościowe zalały apele przedsiębiorców, którzy zwrócili się do klientów z prośbą o dokonywanie płatności za zakupy gotówką. Rozwiązanie to ma pomóc handlowcom w walce z obciążającymi ich kosztami, związanymi z transakcjami terminalowymi. Przeczytaj, jakie opłaty ponosić muszą przedsiębiorcy, którzy oferują konsumentom formy płatności oparte na karcie bankowej.

Ponad 70% Polaków regularnie korzysta z płatności kartą

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fiserv Polska S.A, właściciela marki PolCard from Fiserv, zdecydowana większość Polaków preferuje dokonywanie płatności w sposób bezgotówkowy. Autorzy raportu zdradzają także, że aż 41% ankietowanych do finalizacji transakcji używa karty, telefonu lub zegarka zawsze, gdy tylko ma taką możliwość.

Nic jednak dziwnego – płatności bezgotówkowe to wygodny sposób na opłacenie zakupów nawet w momencie, kiedy nie mamy przy sobie portfela. Co równie ważne, w przypadku ewentualnej kradzieży karty, poszkodowany może w szybki sposób zablokować dostęp do środków za pomocą kilku kliknięć w telefon.

Choć płatności bezgotówkowe od lat zyskują na popularności, duża cześć przedsiębiorców skarży się na transakcje za pośrednictwem terminala, przyznając, że koszty nadkładanych na nie prowizji są dla nich bardzo obciążające.  

Jakie koszty ponoszą przedsiębiorcy w związku z transakcjami bezgotówkowymi?

Przedsiębiorcy podnoszą apel do klientów, prosząc ich o dokonywanie płatności gotówką. Jak podają handlowcy, koszty związane z transakcjami bezgotówkowymi dotyczą w największej mierze prowizji pobieranych od dokonywanych płatności, na które składa się m.in. marża dla agenta rozliczeniowego, zobowiązanie systemowe oraz pobierana przez banki opłata interchange.

Chcąc wesprzeć więc przedsiębiorców, w szczególności tych, prowadzących niewielkie, lokalne biznesy, warto podczas kolejnych zakupów rozważyć zrezygnowanie z płatności za pomocą terminala, pozwalając im na zaoszczędzenie dodatkowych środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *