Pozytywne prognozy dla branży lotniczej

Branża lotnicza negatywnie odczuła skutki obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 i ograniczeniem podróży. W 2023 roku linie lotnicze po raz pierwszy od 4 lat zobaczą zyski – prognozuje Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych. Jak prezentują się przewidywania?

Zmartwychwstanie branży lotniczej po pandemii

Willie Walsh, dyrektor generalny IATA zauważa, że 2022 rok zostanie zamknięty niewielką stratą. Kryzys związany z pandemią COVID-19 powoli odchodzi do historii: – Przed nami jeszcze długa droga, ale jeśli dwa lata temu widzieliśmy stratę na poziomie ponad 130 mld dol., w przyszłym roku zobaczymy niewielki zysk, to muszę powiedzieć, że jestem optymistą  zauważa Welsh i dodaje: — Przewidujemy, że w 2023 roku każdy przewieziony pasażer przyniesie 1,11 dol. zysku netto.

Rosnące ceny paliwa kolejnym kryzysem?

Kolejnymi zagrożeniami dla branży lotniczej są podwyżki cen paliwa, kryzys energetyczny i gospodarczy. Przedstawiciele IATA są jednak dobrej myśli: – Zagrożenia, które stoją przed nami dziś, znaliśmy już w przeszłości i są to zagrożenia na zupełnie innym poziomie niż to, co widzieliśmy w 2020 r., gdy branża niemal upadła.

Rosnące ceny paliwa to następstwo trwającej wojny, którą Rosjanie wypowiedzieli Ukrainie. Do wolniejszego wzrostu gospodarczego branży lotniczej przyczynia się także zamknięcie strefy lotniczej nad tymi krajami, a także zamknięcie Chin, związane z polityką „zero covid” tamtejszego rządu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *