Powołanie do wojska w 2023 roku – kto może je otrzymać?

W ostatnich tygodniach media społecznościowe obiegł przypadek internautów z okolic Sieradza, którzy otrzymali od tamtejszego Wojskowego Centrum Rekrutacji informację o wezwaniu na 33-dniowe ćwiczenia. Choć ćwiczenia dla określony grup rezerwy i ochotników odbywają się cyklicznie, po raz pierwszy wezwano osoby, których dotychczasowy kontakt z wojskiem ograniczał się do komisji wojskowej po ukończeniu 18 r.ż. Poniżej prezentujemy część z najnowszych ustaleń, wynikających z przyjętej w marcu Ustawie o Obronie Ojczyzny.

Ile osób obejmą ćwiczenia wojskowe?

Według ostatnich informacji, wezwanie do wojska w 2022 i 2023 roku ma otrzymać odpowiednio 200 i 250 tys. osób. Może trafić ono do mężczyzn, którzy nie skończyli 55 lub 63 lat (w przypadku stopnia oficerskiego lub podoficerskiego).

Ministerstwo Obrony Narodowej twierdzi, że wezwani będą mieli możliwość wyboru terminu ćwiczenia i jednostki. W ciągu 14 dni od otrzymania wezwania przysługuje możliwość odwołania, motywowana sytuacją zawodową czy stanem zdrowia.

Czy cywile mogą spodziewać się wezwania na ćwiczenia?

Wojskowe Centrum Rekrutacji twierdzi, że w obecnej sytuacji nie przewiduje szeroko zakrojonego powoływania na ćwiczenia osób, które nie wyrażały dotychczas zainteresowania dołączeniem do wojska. Zdaniem WCR, wezwanie może trafić wyłącznie do osób posiadających pożądane z punktu wojska kwalifikacje – dwudniowe ćwiczenia miałyby wówczas objąć m.in. informatyków, logistyków, lekarzy czy kierowców kategorii C+E.

Warto podkreślić, że opinie na temat ćwiczeń są wysoce rozbieżne. Choć część osób chwali plany przeszkolenia Polaków, inni wskazują, że pochodzące z WCR na temat długości ćwiczeń oraz możliwości odmowy udziału informacje są sprzeczne z zapisami ustawy, a nowe brzmienie przepisów może stanowić furtkę do przywrócenia zasadniczej służby wojskowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *