Polscy naukowcy odzyskują krzem z paneli słonecznych

Badacze z Politechniki Gdańskiej opracowali metodę odzyskiwania i recyklingu krzemu znajdującego się w panelach fotowoltaicznych. Naukowcy przeprowadzili działania w warunkach laboratoryjnych, czy jest szansa na wdrożenie nowoczesnej technologii do przemysłu?

Nowatorska technologia recyklingu krzemu

Fotowoltaika to nowoczesna i jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod wykorzystywania energii odnawialnej. Żywotność paneli wynosi od 20 do 30 lat, po tym okresie producenci muszą poddać moduły recyklingowi.

Głównym surowcem paneli fotowoltaicznych jest krzem o 99% czystości, wytworzenie surowca pochłania wiele czasu, jest drogie i pochłania dużo energii. Naukowcy na całym świecie pracują nad odzyskiwaniem krzemu z recyklingu.

— Opracowaliśmy, chroniony patentem, sposób wydobywania ogniwa krzemowego z modułu, tak, aby w procesie odzysku pozostał krzem o czystości 99,99 proc. i można było go ponownie wykorzystać w produkcji ogniw PV — zauważa prof. Ewa Klugmann-Radziemska, kierowniczka projektu i dyrektorka Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej Politechniki Gdańskiej i dodaje:

— Aby uwolnić ogniwo, trzeba oddzielić od podłoża krzemowego te warstwy, które były nanoszone w procesie technologicznym. Stosujemy tu procesy: mechaniczne (zdjęcie aluminiowej ramy), termiczne (odparowanie laminatu w procesie pirolizy), oraz chemiczne. (…) Nasza technologia jest wyjątkowa, jeśli chodzi o odzysk czystego krzemu i nie ma obecnie w publikacjach naukowych na świecie podobnych rozwiązań, choć wiemy, że przemysł za granicą prowadzi działania w tym zakresie.

Wyniki badań Gdańskich naukowców mają posłużyć do opracowania wytycznych do biznesplanu i linii technologicznej dla firmy wdrażającej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *