Polacy wolą płatności bezgotówkowe

Jak podaje rzecznik stowarzyszenia Fundacja Polska Bezgotówkowa, Polacy w 2022 roku przekroczyli 461 mln transakcji bezgotówkowych, co oznacza wzrost o 46% w porównaniu do 2021 roku. Coraz częściej korzystamy z płatności mobilnych, BLIK oraz kart płatniczych.

Płatności bezgotówkowe to większa wygoda i bezpieczeństwo

Entuzjaści płatności bezgotówkowych wskazują na wygodę i szybkość tego rozwiązania. Płacąc kartą czy BLIK-iem nie musimy szukać gotówki, czekać na wydanie reszty czy martwić się o to, czy mamy przy sobie odpowiednią sumę pieniędzy. Transakcje zbliżeniowe można ponadto wykonywać nie tylko przy pomocy karty płatniczej, ale również smartfonem wyposażonym w funkcję NFC.

Płatności bezgotówkowe są również bezpieczniejsze – środki na koncie chroni czterocyfrowy PIN, kartę można również zastrzec, a także ustalić odpowiednie limity transakcyjne.

Rosnące zainteresowanie transakcjami bezgotówkowymi wspierają również Polskie przepisy legislacyjne. 1 stycznia 2022 roku w życie weszły przepisy, które zobowiązują przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych do przyjmowania płatności bezgotówkowych.

Warto podkreślić, że ustawa nie obliguje właścicieli firm usługowych do posiadania terminali, a jedynie do udostępnienia możliwości płatności bezgotówkowej, co oznacza, że akceptowane są również płatności mobilne, np. przy użyciu BLIK.

Jak można przeczytać na stronie Fundacja Polska Bezgotówkowa: Od stycznia 2023 r. działa 12-miesięczny okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne. Fundacja Polska Bezgotówkowa pokrywać będzie również koszty finansowe obsługi transakcji do kwoty 100 tys. zł obrotu na terminal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *