Nowy podatek cukrowy grozi sadownikom

W grudniu odbyło się spotkanie konsultacyjne, na którym politycy mieli rozstrzygnąć plany dotyczące podatku cukrowego. Środowisko sadowników apelowało o wyłączenie z wyższego podatku nie tylko soków 100% ale również napojów będących połączeniem soku i wody. Ustawodawca nie zrezygnował jednak z planów dotyczących opłaty cukrowej.

Producenci soków apelują o rozwagę

Od podatku cukrowego wolna są napoje, które w 100% składają się z soków owocowych lub wody. Ustawodawca zamierza nałożyć podatek cukrowy m.in. na nektary, soki wzbogacone witaminami, a także napoje, które w przynajmniej 20% składają się z soków z owoców lub warzyw.

Julian Pawlak, prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) ostrzega przed projektem. Jego zdaniem podatek cukrowy nałożony na napoje na bazie soków może doprowadzić do szeregu niekorzystnych zmian : „Od utraty konkurencyjności droższych w produkcji wartościowych napojów z owoców i warzyw, przez zmniejszenie udziału tych napojów w koszyku konsumenckim na rzecz tańszych napojów, po ograniczenie zapotrzebowania na owoce i warzywa od krajowych producentów – i to w czasach kurczenia się rynków zbytu” – dodaje.

KUPS obawia się, że nowe regulacje doprowadzą do upadłości wielu przetwórni oraz gospodarstw, a jak zauważa prezes stowarzyszenia: „(…) są to wielopokoleniowe, rodzinne biznesy z bogatą tradycją i uznanymi recepturami napojowymi o wartościowych składnikach odżywczych pochodzących z owoców i warzyw, z których są produkowane.”

Nowy podatek cukrowy może zagrozić branży sokowniczej

Polska jest obecnie jednym z największych producentów owoców i warzyw w Europie, wyprzedzają nas tylko takie Państwa jak Hiszpania i Włochy. Za sukces odpowiadają wielopokoleniowe tradycje, a także klimat, który sprzyja hodowli różnorodnych roślin jadalnych. Przedstawiciele KUPS wskazują również na prozdrowotne właściwości napojów bazujących na sokach warzywno-owocowych i ostrzegają, że podatek cukrowy może doprowadzić do sytuacji, w której konsumenci będą chętniej sięgali po tańsze, sztuczne napoje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *