Na czym polega ustawa „Lex Pilot”?

„Lex pilot doprowadzi do wyższych opłat za telewizję, przyczyni się do pogorszenia jakości kanałów i ograniczy bogactwo wyboru” – tak kontrowersyjną ustawę dla rynku telekomunikacyjnego i medialnego, nazywaną potocznie Lex Pilot, opisuje Polska Izba Komunikacji Elektronicznej. Jakie są najważniejsze zapisy budzącej emocje nowelizacji? Zapraszamy do lektury.

Lex Pilot częścią szerokiego pakietu przepisów

Nowelizacja Lex Pilot stanowi fragment Prawa Komunikacji Elektronicznej. Nowe zapisy dotyczą zmian w ustawie o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji – ingerują w dotychczasowy rynek operatorów płatnych platform telewizji oraz rozszerzają listę podmiotów, które mają obowiązek dostarczyć upoważnionym służbom osobiste dane użytkowników, takie jak e-mail czy wiadomości z komunikatorów internetowych.

Rząd określi kolejność kanałów w telewizorach?

Jedną z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych zmian, wprowadzonych przez nowe przepisy, jest zmiana stosowanej dotychczas zasady must carry, must offer, dotyczącej programów, który każdy operator musiałby posiadać w swojej ofercie.

Obecnie, każdy z operatorów musi oferować pakiet, który składa się z minimum siedmiu kanałów – TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVN, Polsat, TV4 oraz TV Puls. Nowe zmiany sprawią, że kolejność pierwszych pięciu kanałów zostanie operatorom narzucona – kolejno miejsca w pilocie zostaną przypisane odpowiednio TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info oraz TVP Kultura i kolejnej 30, wybranych przez KRRiT.

Jakie zarzuty stawia się przed ustawą Lex Pilot?

Krytyka pod adres Lex Pilot napływa zarówno ze strony przedstawicieli (wskazujących na nieuczciwe promowanie telewizji publicznej), jak i przedstawicieli samej branży telewizji płatnej, którzy podkreślają zagrożenia, związane z przymusowym pozycjonowaniem największych platform kosztem mniejszych, lokalnych stacji. Skutkiem takiego działania może być upadłość niszowych, specjalistycznych kanałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *