Kto sięgał po wakacje kredytowe? Dane są zaskakujące

Jak podało w ostatnim czasie Biuro Informacji Krajowej, do dnia 30 sierpnia polski sektor bankowy zaraportował 876 tysięcy rachunków, które objęte zostały tzw. wakacjami kredytowymi. Okazuje się jednak, że z programu wsparcia korzystają najczęściej osoby, które nie mają opóźnień w spłatach rat kredytowych.

Z wakacji kredytowych korzystają Polacy, którym raty kredytu hipotecznego wzrosły najbardziej

Jak podaje BIK, na udział w programie wsparcia w największym stopniu decydują się Ci kredytobiorcy, których raty pożyczek wzrosły najbardziej. Aż 53,7% Polaków, którzy zaciągnęli kredyt w latach 2021-2022, korzysta z wakacji kredytowych. W przypadku kredytów z lat 2018-2019 udział planu wsparcia wynosi 52,5%. Osoby, spłacające zobowiązania zaciągnięte w latach 2008-2010, są zainteresowane programem zaledwie na poziomie 10%.

Czy warto zdecydować się na wakacje kredytowe? Eksperci odpowiadają

„Wakacje kredytowe to duża pomoc dla osób, które aktualnie borykają się ze znacznymi podwyżkami wysokości rat kredytów hipotecznych (…)” – przyznaje Joanna Charlińska z Departamentu Rynku Detalicznego w BIK. Należy jednak pamiętać, że choć fakt korzystania z programu wsparcia jest odnotowywany w bazie Biura Informacji Kredytowej, banki nie będą raportowały przerwy w spłacie jako opóźnienia.

Specjaliści przyznają więc zgodnie, że wakacje kredytowe to dobre rozwiązanie – dzięki zaoszczędzonym pieniądzom możesz nadpłacić zaciągnięty kredyt, decydując się np. na niższe raty lub skrócenie okresu spłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *