KTO ODPOWIADA ZA WYSOKĄ INFLACJĘ W POLSCE?

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny – we wrześniu 2022 roku inflacja osiągnęła w Polsce 17,2%. Nadal jednak nie jest to koniec, a ceny w dalszym ciągu będą rosły. Dla porównania, w styczniu 2022 roku inflacja wynosiła 9,4%, w lutym z kolei – 8,5%, dzięki wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej. Od kilki miesięcy gwałtownie wzrasta, co odbija się na kieszeniach Polaków. Kto odpowiada za inflację?

Na jakich zasadach działa inflacja? Rośnie ona wówczas, gdy drożeją ceny produktów niezbędnych do życia. Najczęściej wynika z podwyżki cen surowców, energii, paliw, jak również dodruku pieniędzy. Ta sama kwota nie jest wystarczająca do kupna takiej ilości produktów, jak jeszcze kilka lat temu. Wartość oszczędności, które trzymane są na kontach bankowych spada, maleją również możliwości inwestowania. Ryzyko inflacji może spowodować także popyt konsumpcyjny – ponieważ chcemy kupować coraz więcej, producenci oraz sprzedawcy podnoszą ceny, aby zarobić.

Obecnie jednak przyczyną inflacji w Polsce są również inne czynniki, takie jak ograniczenia w działaniu podmiotów gospodarczych, związane z pandemią koronawirusa, opóźnienia lub zatrzymanie dostaw surowców w wyniku wojny w Ukrainie, a także podwyżka cen ropy naftowej i gazu. Prognozy na najbliższy czas nie są korzystne – inflacja nadal będzie rosła. W zależności od decyzji odnoszących się do podwyżek taryf za gaz, ciepło energię elektryczną oraz wydłużenie ważności Tarcz Antyinflacyjnych ukształtuje się inflacja. Jej spadek ma jednak rozpocząć się w ok. II kwartale 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *