Kolejne zmiany w sprawie podatku cukrowego. Jakie produkty zostaną objęte dodatkową opłatą?

Podatek cukrowy to specjalna opłata, która nakładana jest przede wszystkim na napoje z dodatkiem cukrów, substancji słodzących, kofeiny oraz tauryny. Rozwiązanie to ma na celu zniechęcić konsumentów do spożywania produktów bogatych w wysoką zawartość cukru, motywując tym samym producentów do redukcji ilości substancji słodzących w oferowanych przez nich napojach. Jakie zmiany w sprawie opłaty cukrowej planuje wprowadzić Ministerstwo Finansów?

Rząd planuje nowelizację przepisów dotyczących podatku cukrowego

Jak zdradził w rozmowie z „Rz” prezes Krajowej Unii Producentów Soków, Julian Pawlak, nowelizacja ta może znacznie poszerzyć zakres podatku. W ramach zmian opłatą objęte zostaną napoje z dodatkiem soków, napoje bez cukru oraz soki bez cukru z dodatkami uszlachetniającymi, takimi jak witamina C czy wapń.

Co równie ważne, podatek dotknie prawdopodobnie także napoje, które przekazywane są na cele charytatywne. Nic więcej dziwnego, że zapowiedziane zmiany spotkały się z brakiem entuzjazmu ze strony polskich przedsiębiorców i organizacji rolniczych.

Nowa wersja ustawy uderzy w polską gospodarkę

Jak zapewnia rząd, ustanowiona opłata to krok ku polepszeniu prozdrowotnych wyborów konsumentów, którzy ograniczą spożywanie słodkich produktów. Środki opłacane w ramach podatku cukrowego mają z kolei zasilić budżet Narodowego Funduszu Zdrowia, pokrywając część kosztów, związanych m.in. z unowocześnieniem polskiego systemu opieki stosowanej w leczeniu cukrzycy. Polscy producenci soków, nektarów i napojów nie kryją jednak swojego niezadowolenia, informując o złożonym w tej sprawie proteście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *