Jakie zmiany wprowadzi planowana Dyrektywa Omnibus?

Wraz z nadchodzącym rokiem powołany zostanie unijny pakiet przepisów, którego głównym celem jest wzmocnienie ochrony konsumentów przed nieuczciwymi działaniami handlowców. Długo wyczekiwana Dyrektywa Omnibus wejdzie w życie 1 stycznia, regulując m.in. zasady panujące na polskim rynku e-commerce.

Przepisy zniwelują nieuczciwe praktyki sprzedawców

Dyrektywa wprowadza szereg zmian, które będą miały znaczący wpływ zarówno na kupujących, jak i samych sprzedawców. Zapisy nakładają na handlowców obowiązek informowania o najniższej cenie oferowanego przez nich towaru lub usługi z okresu ostatnich 30 dni przed rozpoczęciem promocji. To rozwiązanie okaże się szczególnie pomocne podczas sezonowych obniżek, np. w ramach Black Friday – kupujący zyskają bowiem pewność, że nie trafili oni na sztuczne ścięcie cen.

Przedsiębiorcy będą musieli zadbać także o weryfikowanie recenzji produktów. „Publikowanie w internecie fałszywych opinii to szczególnie naganne zjawisko. W ten sposób konsumenci wprowadzani są w błąd, a ich decyzje zakupowe ulegają zniekształceniu” – przyznaje Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dyrektywa Omnibus kończy z fikcyjnymi rabatami

Przepisy dyrektywy wprowadzą prawdziwą rewolucję w zakresie dotychczasowych praktyk sprzedażowych. Nic jednak dziwnego – jak podaje tegoroczny raport opublikowany przez Polskie Badania Internetu oraz IAB Polska, 77% Polaków dokonuje zakupów online. Warto więc mieć nadzieję, że planowana dyrektywa jeszcze bardziej wzmocni ich zaufanie do środowiska e-handlowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *