Jak wykorzystać technologie cyfrowe z myślą o ochronie klimatu?

Zmniejszenie śladu węglowego to zadanie, z którym mierzy się cały świat. Okazuje się, że rozwiązania IT potrafią korzystnie wpłynąć na walkę z problemem, a także pomóc firmom z rozmaitych branż przejść przez kryzys. O co chodzi z zieloną transformacją biznesu?

Odpowiedzialność społeczna firm

87% konsumentów twierdzi, że firmy powinny uwzględniać kwestie środowiskowe w swoich produktach oraz usługach. Dotychczas rozwiązania w duchu odpowiedzialności społecznej były dla firm wyróżnikiem, od 2024 roku staną się normą i obowiązkiem. W życie wchodzi bowiem dyrektywa unijna dotycząca raportowania odpowiedzialności społecznej. Firmy będą musiały przedstawiać plan zeroemisyjności.

O nowych rozwiązaniach debatowano podczas spotkania „Digital sustainability: Jak nowoczesne technologie wspierają zrównoważony rozwój biznesu”, które prowadziła dr Magda Krukowska, dziennikarka Magazynu Forbes.

– Technologie IT w korporacjach odpowiadają za emisję około 350 do 400 mega ton ekwiwalentu dwutlenku węgla – zauważa dziennikarka. W trakcie debaty przedstawiciele różnych firm opisywali podejmowanie działania. Salesforce w celu minimalizowania śladu węglowego decyduje się na sadzenie drzew. Marka Beyond promuje zbudowanie transparentnych planów zeroemisyjności.

Schneider Electric stawia na integrację systemów, które są w danym obiekcie co pozwala optymalizować układy w duchu proekologicznym. Z kolei firma Plan Be ECO pochyla się nad tematem recyklingowania starych laptopów i innego sprzętu biurowego oraz wprowadzaniu ich ponownie do użycia, a także na dobieraniem takich partnerów biznesowych, którzy aktywnie działają w kierunku zmniejszenia śladu węglowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *