Jak płacić za zakupy online? Ulubione metody płatności internautów

Wydarzenia z ostatnich lat, związane m.in. z pandemią i wdrożonymi w jej skutek obostrzeniami, wprowadziły szereg zmian w sektorze handlowym. Duża część klientów rozpoczęła wówczas przygodę z e-usługami, zmieniającym tym samym swoje dotychczasowe nawyki zakupowe. Zastanawiasz się, jak płacić za zakupy online w bezpieczny i szybki sposób? Poznaj wyniki najnowszego raportu „E-commerce w Polsce” autorstwa Gemius, PBI oraz IAB Polska, gdzie przedstawiono najpopularniejsze metody płatności internautów.

Transakcje natychmiastowe czy płatności odroczone – jakie metody wybierają Polacy?

Obecnie witryny e-handlowe oferują klientom bogaty wybór metod płatności – internauci mogą zdecydować się zarówno no szybkie płatności internetowe lub mobilne, jak i klasyczne przelewy ze wskazaniem danych bankowych.

1.     Szybki przelew przez serwisy płatności

Jak czytamy w raporcie, aż 70% ankietowanych przyznało, że chętnie używanym przez nich sposobem płacenia za zakupy online są szybkie serwisy internetowe, takie jak PayU, Przelewy24, Dotpay oraz Tpay. Największą zaletą tego rodzaju płatności jest przede wszystkim duża oszczędność czasu – klient może sfinalizować cały zakup za pomocą kilku kliknięć bez konieczności dokonywania tradycyjnego przelewu, na zaksięgowanie którego trzeba czekać najczęściej nawet do kilku dni.

2.     Płatności mobilne typu BLIK

Płatności za pomocą urządzeń mobilnych stale zyskują na popularności. W zestawieniu autorstwa Gemius, PBI oraz IAB ta forma dokonywania transakcji za zakupy online zajęła drugie miejsce – aż 58% respondentów przyznało, że korzystają oni płatności typu BILK. Jak zaznaczyli dodatkowo twórcy rankingu, płatności mobilne cieszą się największym zainteresowaniem wśród najmłodszej grupy badanych osób.

3.     Płatności kartą podczas składania zamówienia

Na trzecim miejscu zestawienia umieszczono płatności kartą płatniczą przy składaniu zamówienia – z tej formy uiszczania opłaty za zakupy korzysta 43% internautów. Cała procedura przebiega bardzo sprawnie, dzięki czemu klient może sfinalizować transakcję w zaledwie kilka minut.

4.     Płatności podczas odbioru osobistego u kuriera

Bardzo duża część internautów decyduje się także na płatności przy odbiorze zamówienia u kuriera. Osoby te chcą przede wszystkim zyskać pewność, że zamówiony produkt dotrze do nich bez komplikacji. Co więcej, płatność przy odbiorze to także doskonałe rozwiązanie, jeżeli w chwili składania zamówienia kupujący nie posiada wystarczającej ilości środków na swoim koncie bankowym.

5.     Przelew tradycyjny poprzez wpisanie danych odbiorcy

40% ankietowanych wskazało z kolei, że podczas płatności za zakupy online decydowali się oni na tradycyjny przelew z wpisaniem numeru rachunku odbiorcy. Choć ta forma finalizowania zakupu stosowana jest coraz rzadziej, dla niektórych właścicieli sklepów jest ona najbardziej opłacalna. Przedsiębiorcy nie muszą wówczas integrować ze stroną dodatkowych systemów płatniczych, dzięki czemu nie ponoszą oni związanych z tym kosztów.

6.     Płatności za pobraniem

Płatności osobiste za pobraniem wskazało w badaniu 39% respondentów. Podobnie jak w przypadku opłacania zamówienia u kuriera, tę formę płatności wybierają osoby, które chcą uniknąć przedpłaty. Co więcej, płatności za pobraniem stanowią także częsty wybór kupujących, którzy nie posiadają konta bankowego.

7.     Płatność podczas odbioru w sklepie stacjonarnym

Finalizacja zakupu w sklepie stacjonarnym to z kolei wygodne rozwiązanie dla osób, które nie są pewne, czy zamówiony produkt spełni ich oczekiwania – ewentualny zwrot lub wymianę towaru mogą dokonać oni jeszcze tego samego dnia, nie tracąc przy tym swoich środków, które w przypadku płatności online przeznaczone byłyby na pokrycie kosztów wysyłki zwrotnej.

8.     Płatności z odroczonym terminem

Warto także wspomnieć o platformach typu Buy Now, Pay Later, które z każdym rokiem zyskują na popularności. 12% ankietowanych przyznało, że korzystało z rozwiązań BNPL, które pozwalają na opłacenie kupionego produktu po upływie konkretnego czasu, np. 30 dni.

Podobnie jak w przypadku płatności przy odbiorze, BNPL stanowi przydatne rozwiązanie dla osób, którym stan konta nie pozwala na sfinalizowanie zamówienia podczas zamawiania towaru.

9.     Płatność w formie e-Rat

W przypadku nieco droższych produktów, internauci często decydują się na płatność w formie ratalnej. Obecnie witryny e-handlowe oferują klientom produkty, których spłata może zostać rozłożona nawet na kilkadziesiąt niskich rat. Co ważne, zakupy ratalne to także doskonały sposób na budowanie zdolności kredytowej.

10.  Płatność SMS-em

Zaledwie 5% respondentów wspomniało o formie płatności, jaką jest finalizacja zamówienia za pomocą SMS-a. Ten rodzaj płatności bezgotówkowej nie spotkamy jednak we wszystkich sklepach, bowiem jego popularność na polskim rynku nadal jest relatywnie niewielka.

Jak płacić za zakupy online SMS-em? Cała procedura jest bardzo prosta i zwykle nie zajmuje więcej niż kilka minut. Aby opłacić zakup, klient powinien wskazać numer telefonu, na który przesłany zostanie specjalny kod. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie zakupu poprzez wpisanie otrzymanego kodu w odpowiednim miejscu na stronie sklepu.

Rynek e-commerce walczy o klienta, oferując internautom coraz wygodniejsze metody płatności

Sektor e-commerce stale się rozrasta – przedsiębiorcy muszą więc decydować się wdrażanie coraz większej ilości udogodnień, które pomogą im skupić uwagę potencjalnych klientów na produktach oferowanych przez ich markę. Do innowacji tych należy m.in. bogaty wybór wspomnianych metod płatności, które dedykowane są osobom preferującym finalizowanie transakcji zarówno drogą online, jak i stacjonarną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *