Jak nie dać się zhackować? Garść ponadczasowych porad dla początkujących (i nie tylko)

Zgodnie z raportem, opublikowanym przez firmę Hootsuite w lutym 2022 roku, z internetu korzysta obecnie aż 87% społeczeństwa. Każdego roku jesteśmy coraz silniej związani z cyfrową rzeczywistością – wykorzystujemy ją nie tylko do komunikacji i rozrywki, lecz również do pracy, zakupów czy załatwiania spraw urzędowych. Im więcej danych przekazujemy do sfery wirtualnej, tym bardziej narażeni jesteśmy na ich utratę. Jak nie dać się zhackować? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przypominamy najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci.

Jak nie dać się zhackować? Trzy obszary, o których należy pamiętać

W zdecydowanej większości ataków hackerskich najsłabszym ogniwem systemów informatycznych okazywał się sam użytkownik – nawet najbardziej przemyślane systemy zabezpieczania danych nie są w stanie przeciwdziałać sytuacjom, w których internauta decydował się udostępnić wrażliwe dane wskutek manipulacji oszusta.

Zdrowy rozsądek i umiarkowana czujność to nasi najlepsi sprzymierzeńcy w walce z internetowymi oszustami. Jakie nawyki warto w sobie wyrobić, aby jak najskuteczniej zminimalizować ryzyko utraty ważnych danych czy pieniędzy? Wśród obszarów, którym warto poświęcić najwięcej naszej uwagi, znajduje się przede wszystkim kwestia haseł dostępowych, unikanie niebezpiecznych linków i oprogramowania oraz prawidłowe użytkowanie programów i sprzętów.

Zadbaj o wysokiej jakości hasła

Chcesz wiedzieć, jak nie dać się zhackować? Dobre hasło to jedna z najskuteczniejszych broni przeciwko oszustom. Układając hasła dostępowe, unikaj istniejących wyrazów, zastępując je losową kombinacją dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, np. m0cn3H@sl0!. Dobrą praktyką jest również dopasowywanie jednego hasła do jednej domeny – w sytuacji, w której dany portal padnie ofiarą wycieku (co zdarza się niestety coraz częściej), oszuści nie zyskają dostępu do innych kont, założonych na tego samego maila.

Jeśli obawiasz się, że zapamiętanie losowego ciągu cyfr przysporzy Ci zbyt wiele trudności, z pomocą może przyjść darmowy menedżer haseł, dzięki któremu z łatwością przypasujesz konkretne hasło do danej witryny. Nowoczesne programy do zarządzania hasłami pozwalają również na błyskawiczne wykorzystanie ich zarówno z poziomu komputera, jak i przeglądarki w smartfonie.

Nie klikaj w podejrzane i nieznane linki

Jedna z najbardziej fundamentalnych zasad poruszania się po sieci jest jednocześnie jedną z najczęściej łamanych. Nieświadomi internauci każdego dnia padają ofiarami licznych prób wyłudzeń, związanych m.in. z tajemniczymi spadkami od nieznanych bogatych krewnych czy ekspresową wygraną najnowszych smartfonów.

Ataki te są jednak stosunkowo łatwe do uniknięcia – wystarczy jedynie kierować się logiką i zdrowym rozsądkiem. O wiele większym zagrożeniem stały się tzw. ataki phisingowe, polegające na podszywanie się pod prawdziwych nadawców. Dotyczy to zarówno osób prywatnych (często nagłaśniane wyłudzenia za pomocą BLIKa), jak i firm kurierskich oraz banków (SMS-y z rzekomymi niedopłatami, prowadzące do stron łudząco przypominające ich pierwowzory. Po wpisaniu wrażliwych danych w wymagane pola, udostępnione przez nas informacje zostaną przekazane do oszusta, który będzie mógł przejąć kontrolę nad kontem.

Jak nie dać się zhackować w taki sposób? Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem uniknięcia oszustwa jest szybki telefon do danej osoby lub instytucji, którzy będą mogli potwierdzić lub zaprzeczyć nadanie danej wiadomości.

Stosuj się do sugestii producentów sprzętu i oprogramowania

Wiele sposobów wyłudzenia wrażliwych danych wykorzystuje luki w wykorzystywanym oprogramowaniu. Wiodący producenci dokładają wszelkich starań, aby jak najskuteczniej chronić użytkowników przed atakami, opierającymi się o znane błędy, eliminując je poprzez kolejne aktualizacje. Należy upewnić się, że zawsze korzystamy z najnowszej dostępnej wersji danego programu czy urządzenia – wprowadzone przez producentów aktualizacje opierają się zazwyczaj o dostarczane przez użytkowników dane diagnostyczne i eliminują zgłaszane anonimowo problemy w zakresie bezpieczeństwa.

Warto pamiętać również o czasu wsparcia deklarowanym przez samych producentów sprzętu. W momencie, w którym końca dobiega deklarowany przez producenta czas rozwijania urządzenia, należy zastanowić się wymianą danego sprzętu na nowszy model, opartego o możliwie najnowszą wersję systemu Windows, Android czy iOS.

Jak nie dać się zhakować? Śledź branżowe portale

Powyższe wskazówki z pewnością pomogą Ci uniknąć większości najczęściej spotykanych zagrożeń w sieci. Nie wolno zapominać jednak, że oszuści nieustannie pracują nad nowymi metodami przejmowania kluczowych informacji, zamieszczanych w sieci. Jak nie dać się zhackować na inne niż wymienione powyżej sposoby? Z pomocą przyjść mogą liczne portale branżowe, takie jak Niebezpiecznik, Zaufana Trzecia Strona czy Sekurak, które w przystępny sposób informują o najnowszych doniesieniach ze świata cyberzabezpieczeń.

Bezpieczeństwo w sieci nie ma przed Tobą tajemnic? Pamiętaj, aby uczulić na tę kwestię osoby mniej zaznajomione z cyfrową rzeczywistością, takich jak wielu rodziców czy dziadków. W wielu sytuacjach wystarcza zaledwie kilka minut pomocy, aby zaoszczędzić czas, pieniądze i – co najważniejsze – skołatane nerwy i zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *