Jak bezpiecznie  kupić złoto i dlaczego warto to rozważyć?

Zastanawiasz się nad inwestycją w metale szlachetne? Chcesz wiedzieć, jak bezpiecznie kupić złoto? Zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym pochylamy się nad najpopularniejszymi argumentami przemawiającymi za taką inwestycją i przedstawiamy polecane sposoby na nabycie tego cennego kruszcu. Zapraszamy do lektury.

Jak bezpiecznie kupić złoto? Kiedy warto przemyśleć taką decyzję?

Rosnąca każdego miesiąca inflacja sprawia, że Polacy coraz bardziej dostrzegają spadek siły nabywczej swoich pieniędzy. Główny Urząd Statystyczny oszacował, że we wrześniu 2022 r. wyniosła ona 17,2% – wielu ekonomistów przewiduje jednak, że na przestrzeni nadchodzących miesięcy wartość ta może przekroczyć 20%.

W obliczu znaczącego spadku wartości pieniądza, Polacy coraz częściej zaczęli szukać rozwiązań, które pomogłoby im w zminimalizowaniu strat. Najbardziej oczywisty wybór, czyli lokaty bankowe, nie spełniały pokładanych w nich oczekiwań – oprocentowanie rzędu 7% zapewnia zaledwie połowiczne ograniczenie strat, o wypracowaniu zysków nie wspominając.

Najbardziej oczywistym działaniem, mającym przeciwdziałać utracie kapitału, są zróżnicowane inwestycje, takie jak zakup obligacji indeksowanych inflacją, akcji giełdowych czy metali bądź kamieni szlachetnych. Kiedy warto zdecydować się na ostatnią z wymienionych typów inwestycji i kto powinien zwrócić na nią szczególną uwagę?

Obligacje, akcje czy złoto?

Aby wybrany przez nas model inwestycyjny rzeczywiście uchronił nasze oszczędności przed utratą wartości, powinien on przynosić co najmniej kilkanaście procent zysku w skali roku. Tak wysokiego współczynnika zysków nie są w stanie zagwarantować żadne fundusze oraz renomowani maklerzy. Dane z ostatnich lat pokazują, że nawet inwestycje niskiego ryzyka (o niższym przewidywanym zwrocie) mogą przynieść znaczące straty finansowe – zwłaszcza w sytuacji, w której nie posiadamy dużego doświadczenia w branży inwestycyjnej.

Lokatą, która zagwarantuje nam oczekiwany zysk, są obligacje indeksowane inflacją. Należy pamiętać jednak, że to rozwiązanie długoterminowe, w ramach którego przekazane przez nas środki zostaną zamrożone na okres nawet 10 lat. Jeśli zależy nam na zachowaniu jak największej swobodzie w zarządzaniu swoimi oszczędnościami, rozwiązanie to może nie okazać się dla nas najbardziej korzystnym.

Zakup złota to inwestycja łącząca wiele zalet przedstawionych powyżej rozwiązań, która nie wymaga od nas zaawansowanej wiedzy na temat inwestowania. Jakie są najważniejsze zalety i ograniczenia, związane z ulokowaniem swojego kapitału w metale szlachetne?

Inwestycja w złoto – plusy i minusy

Zastanawiając się nad największymi korzyściami zakupu złota, warto podkreślić, że najlepiej sprawdza się on w charakterze inwestycji długoplanowej, a nie spekulacyjnej. Podobnie jak w przypadku akcji i walut, kurs złota podlega cyklicznym wzrostom i spadkom – należy podkreślić jednak, że w ujęciu długoletnim, rentowność takiego zakupu jest niepodważalna.

W okolicach stycznia 2000 r., uncja złota była wyceniana na ok. 1 170 złotych. W 2005 r. zdrożała ona do ok. 1 316 zł. W ciągu kolejnych pięciu lat uncja podwoiła swoją wartość, osiągając pułap 3 177 zł, a w 2015 roku wyceniano ją na 4 616 zł. Początek drugiej dekady przyniósł kolejne rekordy – w styczniu 2021 roku za uncję złota przyszło nam zapłacić 6 947 złotych, a historyczny rekord zanotowano podczas wybuchu wojny na Ukrainie – uncję wyceniono wówczas na niemal 9 200 złotych.

W przeciwieństwie do obligacji, nabyte złoto możemy sprzedać w dowolnym momencie – zarówno wtedy, gdy dostrzegamy sprzyjającą koniunkturę na rynku, jak i wówczas, gdy niezbędne są nam dodatkowe środki. Jak bezpiecznie kupić złoto? Z pomocą przychodzi nam kilka kanałów dystrybucji.

Jak bezpiecznie kupić złoto? Zapoznaj się z ofertami mennic

Za dystrybucję złota odpowiadają przede wszystkim mennice, takie jak Mennica Skarbowa, Mennica Kapitałowa czy Goldenmark. Warto podkreślić, że cena zakupu złota jest zazwyczaj wyższa, niż wskazuje na to wycena rynku – jest uzależniona nie tylko od marży dystrybutora (z reguły 4%), lecz również od formy dystrybucji (monety są zazwyczaj droższe od sztabek) jak i odpowiedzialnej za jego przetworzenie firmy. Wśród najbardziej znanych producentów sztabek warto wymienić m.in. Valcambi Suisse, Heraeus czy Perth Mint. Jeśli chodzi o monety, które są najbardziej popularne, to z pewnością każdy z nas słyszał o monetach Krugerrand, czy też Australijski Kangur.

Mennice zajmują się nie tylko sprzedażą złota, lecz również jego skupem. W wielu punktach transakcja odbywa się „od ręki”, zwłaszcza w sytuacji, gdy posiadamy stosowny certyfikat. Warto pamiętać, że sam skup odbywa się poprzez zawarcie umowy sprzedaży – wybierając się do mennicy, należy posiadać odpowiedni dokument tożsamości.

Jak dokonać transakcji na rynku prywatnym?

W internecie można znaleźć również portale, pomagające połączyć osoby sprzedające kruszce z potencjalnymi nabywcami – do kategorii tej należy m.in. GieldaMetaliSzlachetnych czy SzlachetneInwestycje. Warto podkreślić jednak, że portale do publikowania ofert nie pośredniczą w samym procesie dokonywania transakcji. Ustalenie sposobu wymiany (np. umowa poświadczona notarialnie), znajduje się całkowicie w gestii zainteresowanych stron.

Zastanawiając się, jak bezpiecznie kupić złoto, należy zwrócić szczególną uwagę na obecność stosownego certyfikatu – pomocne może być również skorzystanie z opinii niezależnego eksperta, który potwierdzi autentyczność danej sztabki czy monety. Warto również zapytać się o możliwość uzyskania wglądu w dowód zakupu. Podane tam dane można zestawić z informacjami umieszczonymi w umowie.

Jak bezpiecznie kupić złoto? Czy ta inwestycja się opłaca?

Zakup złota może stanowić interesują alternatywę względem ulokowania środków w polskiej giełdzie czy zamrożenia pieniędzy w wieloletnich obligacjach. Inwestycję tę warto rozważyć szczególnie wtedy, gdy nie przewidujemy potrzeby nagłego wymiany złota na walutę – dotychczasowa historia pokazuje, że inwestycja w złoto zawsze przynosiła dalekosiężne zyski.

W przypadku wątpliwości warto również skontaktować się z doradcami finansowymi, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania, jak bezpiecznie kupić złoto oraz czy inwestycja ta jest najlepszym wyborem w naszej obecnej sytuacji materialnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *