Ile wyniosą podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych?

Początek sezonu grzewczego, to jak co roku kolejne podwyżki cen prądu, gazu oraz ciepła. W 2022 roku mogą okazać się wyjątkowo bolesne z powodu inflacji i rosnących kosztów życia. Sprawdź, na jakie koszty należy się przygotować i jak zwiększyć limit na prąd oraz uzyskać obniżkę.

Zmiany w cenach za prąd – przygotuj się

Rynek energetyczny przechodzi dynamiczne zmiany, co wymaga wprowadzenia nowego systemu rozliczeń pomiędzy odbiorcami, a wytwórcami energii elektrycznej. System ten powinien uwzględniać 3 podstawowe wymagania:

  1. Zachęci odbiorców do oszczędzania energii,
  2. Pozwoli spółkom energetycznym utrzymywać się na rynku,
  3. Ochroni konsumentów, szczególnie tych narażonych na ubóstwo energetyczne.

Rządową odpowiedzią na powyższy problem jest propozycja zamrożenia cen prądu w 2023 roku, na podstawie stawek które obowiązują w 2022 roku. Zamrożenie jest możliwe wówczas, gdy gospodarstwo domowe zmieści się w określonym limicie.

O co chodzi z limitem na prąd?

2 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku. Wg. ustawy, limity dla poszczególnych domostw będą prezentowały się następująco:

  • do 2000 kWh dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2600 KWh dla rodzin, w których jest osoba z niepełnosprawnością,
  • 3000 KWh dla rodzin wielodzietnych z minimum trójką dzieci, czyli tych, które posiadają Kartę Dużej Rodziny. Ten sam limit przewidziano dla rolników.

Jak zwiększyć limit na prąd lub uzyskać 10% zniżki?

Osobom, które posiadają Kartę Dużej Rodziny lub orzeczenie o niepełnosprawności, przysługuje wyższy limit zużycia prądu. Aby się o niego ubiegać, należy złożyć oświadczenie w stosownej spółce energetycznej lub wysłać pocztą. Ostatecznym terminem zgłoszenia dokumentu jest 30 czerwca 2023 roku.

Inną możliwością  obniżenia ceny prądu jest zmniejszenie zużycia prądu o co najmniej 10% w terminie 1 października 2022 a 31 grudnia 2023 w porównaniu z okresem 1 października 2021 – 31 grudnia 2022 – wówczas płatnikom przysługuje 10% obniżka rachunku za prąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *