Czy w Polsce zabraknie prądu? Szacujemy ryzyko

Wskutek ostatnich problemów na europejskim rynku energii, Polacy zastanawiają się, czy faktycznie powinni obawiać się oni o dostępność surowców energetycznych. Eksperci, pytani o ryzyko wystąpienia zawirowań z dostawą energii elektrycznej, przyznają, że nie można wykluczyć takiego scenariusza.

Polska zmaga się z kryzysem energetycznym

Jakie są powody licznych niewiadomych, związanych z dostępnością energii? Jak twierdzi Paweł Puchalski, analityk Santander BM, jednym z zagrożeń może okazać się słaba wietrzność naszego kraju. Niewielka produkcja zielonej energii sprawia, że zużycie węgla stale się zwiększa.

Analitycy zwracają również uwagę na zwiększony pobór prądu, związany z ostatnim napływem ukraińskich uchodźców. Skutki tego zjawiska będziemy mogli odczuć już w nadchodzących tygodniach, kiedy to w kraju pojawią się pierwsze minusowe temperatury.

Polacy obawiają się nadchodzącej zimy – czy słusznie?

Choć prognozy wskazują, że tegoroczna zima może być nieco cieplejsza, Puchalski, cytowany przez serwis Bussines Insider, przypomina, że nadal istnieje ryzyko mroźnej, minusowej pogody. Niskie temperatury to z kolei kolejne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – im chłodniejsza zima, tym większe zużycie węgla, który stanowi podstawowy surowiec w polskim ciepłownictwie.

Eksperci przypominają jednak, że ryzyko wystąpienia problemów z dostawą energii pozostaje na ten moment niewielkie. Ewentualne przerwy w dostępie do prądu mogłyby wystąpić jedynie w niektórych rejonach kraju, dotykając w pierwszej kolejności przedsiębiorców, którzy musieliby ograniczyć ilość pobieranej przez ich działalność energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *