Czy Polsce grozi powtórzenie losu Grecji? Rekordy inflacji

Podczas jeden z ostatnich audycji Programu 1 Polskiego Radia Artur Bartoszewicz, doktor z warszawskiego SHG, zauważył, że rząd nie prowadzi prawidłowej i skutecznej polityki pieniężnej, która mogłaby sprostać dzisiejszym wyzwaniom ekonomicznym. Jak polską sytuację inflacyjną oceniają eksperci?

Polska inflacja stale rośnie. Co powinien zrobić rząd?

Doktor Bartoszewicz zwrócił uwagę na stanowisko Systemu Rezerwy Federalnej, przypominając, że amerykański FED od pewnego czasu jasno komunikuje, że będzie on realizował swoje działania w sposób konsekwentny, co może się z kolei przełożyć m.in. na umocnienie pozycji dolara. Wskutek tej sytuacji może nastąpić „większy import inflacji do polskich gospodarstw domowych”.

Ekspert zaznaczył jednocześnie, że Polska powinna podjąć jednoznaczne działania walki z inflacją na wzór polityki prowadzonej przez FED oraz Europejski Bank Centralny.

Eksperci zapewniają, że scenariusz grecki jest Polsce daleki

Gościem audycji był również Marek Zuber z Akademii WSB. Analityk uspokoił, że chociaż polska inflacja stale rośnie, to na ten moment nie grozi nam kryzys na poziomie gospodarki greckiej. „Zobaczymy co stanie się za 3-4 miesiące, jakie będą koszty nowych obligacji, żeby zrolować stare i zasypać dziurę w systemie finansów publicznych. Przecież NBP i PFR w ciągu ostatnich 2 lat wyemitowały obligacje na kwotę ponad 250 mld złotych” – przyznał ekspert, pytany o „drugą Grecję”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *