Czy PGNiG manipulowało cenami energii?

Początek 2023 roku upłynął pod znakiem żarliwej dyskusji na temat zarzut względem koncernu Orlen, który miał sztucznie zawyżać ceny paliwa poprzez nadmiernie wysoką marżę. Wątpliwości kierowców przybrały na sile wraz z początkiem 2023 roku, gdy paliwo utrzymało cenę z końcówki zeszłego roku pomimo znaczącej podwyżki podatku VAT. Czy PGNiG dopuściło się podobnego procederu? Przedsiębiorcy twierdzą, że państwowe spółki dopuszczały się celowego windowania cen.

Gaz dla firm podrożał o nawet 600%

Jak podaje portal Money.pl, w 2022 roku nie brakowało przypadków, w których przedsiębiorcy, którzy mieli podpisane umowy z należącym do Orlenu PGNiG, musieli zmierzyć się z podwyżkami rzędu 600%. Warto podkreślić przy tym, że tak wysoka podwyżka nie znalazła uzasadnia w przyczynach ekonomicznych, związanych z wojną na Ukrainie – dystrybuowany gaz pochodził z Polski.

Rekordowe zyski branży energetycznej

Zgodnie z danymi, opublikowanymi przez Andrzeja Domańskiego, analityka rynków finansowych i Głównego Ekonomisty Instytutu Obywatelskiego, na rynkach zaobserwować można potężną obniżkę ceny gazu, która oscyluje obecnie w okolicach 60 euro (282 zł) za MWh. Oznacza to, że gaz jest o 31% tańszy niż w przededniu wybuchu wojny oraz o 81% tańszy niż w sierpniu, gdy cena osiągnęła swój peak. W cenniku Orlenu dla Biznesu, cena za MWh wynosi obecnie 793 zł – to aż o 281% powyżej ceny rynkowej.

Jak firmy odpierają oskarżenia?

PGNiG Obrót Detaliczny informuje, że realizowane przez firmy kontrakty długoterminowe, a cennik dla klientów biznesowych uwzględnia ryzyka, związane z historycznymi wahaniami na giełdach. Koncern podaje również, że cena 793 zł za MWh była utrzymywana również w okresie historycznych podwyżek, gdy ceny osiągały 1500 zł/MWh.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *