CORAZ WIĘCEJ BIAŁORUSKICH FIRM W POLSCE

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, który nastąpił w lutym 2022 r., wzrosła liczba rejestrowanych w Polsce białoruskich przedsiębiorstw. W 2021 roku pojawiło się w Polsce 912 firm z Białorusi, z kolei do maja 2022 – 473. Do końca roku liczba ta wzrośnie do ponad 1000.

Najwięcej spółek zarejestrowano w stolicy, a także blisko granicy, czyli w Białymstoku i w Białej Podlaskiej. Przedsiębiorstwa działają w obszarach logistyki i transportu, usług IT, budownictwa, sprzedaży internetowej oraz hotelarstwie.

Dlaczego tak się dzieje? Polska oferuje bardziej dogodny poziom kosztów pracy, opodatkowania, stabilne środowisko biznesowe i ustawodawstwo. Ponadto znajduje się tu całkiem pokaźna społeczność z Białorusi, co daje poczucie bezpieczeństwa i przynależności do grupy.

W związku z licznymi represjami i problemami w kraju, specjalnie dla Białorusinów powstało centrum wsparcia dla przedsiębiorców. Mogą oni uzyskać pomoc w zakresie doradztwa podatkowego, pozyskania kapitału, porad prawnych, wsparcia mentorskiego, udziały w warsztatach i szkoleniach. Usługi są darmowe, ponadto Centrum dysponuje przestrzenią biurową i miejscami pracy, gdzie Białorusini mogą rozpocząć prowadzenie działalności i bezpłatnie korzystać z pomieszczeń do 6 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *