Budowa smart domu – co należy o nim wiedzieć?

Powszechny dostęp do globalnej sieci oraz galopujący rozwój technologii użytkowej sprawił, że koncepcja tzw. „internetu rzeczy” (ang. IoT – Internet of things) z każdym rokiem zyskuje na popularności. Jednym z obszarów, w którym postęp ten następuje w niemal wykładniczym tempie, są tzw. inteligentne domy, dostarczające domownikom szereg mierzalnych danych na temat zachodzących w nim działań i procesów. Czy budowa smart domu przyniesie Ci oczekiwane korzyści? Jakie aspekty jego funkcjonalności należy uwzględnić w pierwszej kolejności?

Rewolucja przemysłowa 4.0, czyli internet rzeczy

Pojęcie internetu rzeczy po raz pierwszy pojawiło się w 1999 roku – brytyjski przedsiębiorca Kevin Ashton zdefiniował je jako sieć połączonych ze sobą przedmiotów. Według szacunków na temat internetu rzeczy, w 2020 roku do globalnej sieci miało być podłączone od 25 do aż 50 miliardów urządzeń. Które obszary funkcjonowania zdominowały internet rzeczy?

Analizy z ubiegłych lat pokazują, że koncepcja inteligentnych rzeczy przyjęła się przede wszystkim w obszarach infrastruktury miejskiej, tzw. smart cities (26% urządzeń). Na kolejnym miejscu znalazły się elementy przemysłowego internetu rzeczy, Industrial IoT (24%) oraz szeroko pojęte artykuły zdrowotne, określane mianem connected health (20%). Tuż za podium zestawienia znalazły się inteligentne domy – klasyfikację smart homes uzyskało ok. 14% podłączonych do sieci urządzeń.

Inteligentny dom, czyli jaki? Na czym polega smart home

Zaledwie kilkanaście lat temu koncepcji inteligentnego domu bliżej było do szeroko pojętego science fiction niż realnych rozwiązań, kierowanych dla klientów indywidualnych. Upowszechnienie się taniego, szerokopasmowego internetu, rozwój technologii smartfonów i miniaturyzacja elementów sterujących sprawiły, że wizja sterowania niemal wszystkimi procesami oraz elementami wyposażenia domy przestały jawić się jako melodia przyszłości – okazały się realną koncepcją, mogącą przynieść mieszkańcom wiele korzyści.

Jaka zdefiniować ideę inteligentnego domu? Wizja smart home opiera się o stworzenie sieci urządzeń umożliwiającej zdalne zarządzanie odbywającymi się w obrębie domu procesów, dotyczących energii, oświetlenia, temperatury, wykrywania usterek czy smart AGD. Wszystkie powyższe działania możesz kontrolować z dowolnego podłączonego do internetu miejsca na ziemi.

Podstawowe komponenty systemu smart home

Charakter i podzespoły zastosowane w danym systemie smart home są ściśle związane z potrzebami domowników. Co do zasady, inteligentny dom może obejmować niemal wszystkie aspekty codziennego życia w domu – wśród najczęściej stosowanych komponentów warto wymienić m.in.:

Inteligentne gniazdka

Tzw. smart plug stanowi doskonały wybór na pierwszych etapach budowania inteligentnego domu. To relatywnie tanie urządzenia, pozwalające nam na ścisłą kontrolę nad pracą urządzeń zasilanych z gniazdek. Najczęściej stosuje się m.in. przy lampkach nocnych czy ładowarkach, oszczędzając pobór prądu w czasie, w którym nie korzystamy z danych urządzeń.

Smart żarówki

Inteligentne żarówki również należą do grona najczęściej stosowanych urządzeń smart. Wykorzystywane w ramach inteligentnego domu źródła światła pozwalają na precyzyjne określenie preferowanej barwy światła (z pomocą przychodzą wówczas przede wszystkim LED-y RGB) oraz jego natężenia, dostosowując je do pory dnia czy przyjętej przez nas koncepcji. Możemy również zaprogramować włączanie i wyłączanie światła o określonych porach.

Inteligentne zarządzanie temperaturą

Dzięki smart termostatom jesteśmy w stanie ustalić harmonogram pracy systemów grzewczych czy klimatyzacji. Rozwiązanie to pozwala zarówno zmniejszyć wydatki za energię cieplną, jak i podnieść komfort codziennego życia – inteligentne termostaty pozwalają na automatyzację uruchamiania ogrzewania zgodnie z porą dnia czy nawykami domowników.

Zarządzanie roletami

Na podobnych zasadach funkcjonuje system inteligentnych rolet – mogą one samoczynnie opuszczać się po opuszczeniu domu przez ostatniego domownika (wykrywając jego obecność przez lokalizację telefonu komórkowego). Automatyzacja pracy rolet pozwala zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, obniżając przy tym rachunki za prąd.

Czujniki zalania

Komponenty systemów smart home mają za zadanie nie tylko oszczędzać czas i pieniądze domowników – mogą również wydatnie przyczynić się do uniknięcia groźnych awarii. Przykładem takich urządzeń są m.in. czujniki zalania, umieszczane w bezpośrednim sąsiedztwie pralek i zmywarek. W momencie, w którym czujnik zmierzy podwyższony poziom wilgotności, poinformuje domownika za pośrednictwem smartfona. Na podobnej zasadzie działają też inne czujniki, takie jak czujnik gazu oraz dymu bądź czujniki otwarcia, które informują o niedomkniętych drzwiach czy bramach.

Inteligentny monitoring

Systemy smart home obejmują również przydomowy monitoring – mogą przesyłać obraz do domowników w czasie rzeczywistym, często stosowanym rozwiązaniem jest również integracja z czujnikiem ruchu, który przesyła mieszkańcom powiadomienie typu push w sytuacji, gdy urządzenie odnotuje ruch przed kamerami.

Czy smart home to rozwiązanie dla Ciebie?

Choć inwestycja w inteligentny dom generują długofalowe oszczędności i zwiększają komfort codziennego życia, wiele z oferowanych przez nie technologii jest skierowanych przede wszystkim do miłośników nowości technologicznych. Nie sposób zaprzeczyć jednak, że malejące koszty wdrożenia inteligentnego domu sprawią, że rozwiązania spod szyldu smart home z każdym rokiem staną się coraz popularniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *